28. april 2024 13:57

Gilbert Čumba i Ema Čeruto iz Kenije pobednici Beogradskog maratona

BEOGRAD - Kenijac Gilbert Čumba i njegova sunarodnica Ema Čeruto Ndiva pobednici su 37. Comtrade Beogradskog maratona. Čumba je do cilja je stigao za 2:11;48 sati, dok je Čeruto istrčala trku u vremenu 2:31,31.

Skoro 40 kilometara Čumba je imao bolji prolaz od rekorda staze koji od 2006. godine drži Džafet Kosgeji (2:10;54), ali mu je u poslednjih 2,5 kilometara znatno pao tempo i na kraju je skoro minut kasnio za najboljim ostvarenjem ikada u Beogradu. Drugo mesto osvojio je Čumbin sunarodnik Gilbert Čerijot Muge sa 2:12;20, dok je treći bio još jedan Kenijac Emanuel Kipkogeji, koji se na postolje popeo sa vremenom 2:20;41.

Najbolji na prvenstvu Balkana bio je Maltežanin Luk Perkonte sa 2:26;37, ispred Selima Sevena i Azama Demirtasa iz Turske. Titulu šampiona Srbije u maratonu odbranio je Đuro Borbelj, koji ostvario rezultat 2:33;46. On je osvojio ukupno osmo mesto u ukupnom plasmanu. Drugi je bio Miloš Dragović (2:37;44), a treći Milan Petrović (2:42;52).

U ženskoj konkurenciji u maratonu slavila je Kenijka Ema Čeruto Ndiva. Ona je pobedila u vremenu 2:31;31, nešto manje od dva minuta sporije od rekorda staze, koji od 2001. godine drži Rumunka Pomaku (2:29;44). Na drugoj poziciji završila je još jedna Kenijka Vitalina Džemajo (2:34;32), a treća je bila Etiopljanka Tadese Bedada (2:36;39).

Mohamed El Gauzani iz Maroka je trijumfovao u polumaratonu. On je pobedio rezultatom sat, pet minuta, 25 sekundi. Iza njega su ostala dva Kenijca Musau Vamba sa 1:05;43, dok je Hilari Kimajo ostvario rezultat 1:05;49. Kenijska atletičarka Valentina Džebet pobedila je u polumaratonu. Džebet je u sjajnom finišu bila za sekundu brža od sunarodnice Tereze Omose. Džebet je pobedila rezultatom sat, 15 minuta i 11 sekundi. Omosa je prošla kroz cilj u vremenu 1:15;12. Potpuni trijumf Kenijki upotpunila je Filis Kipkeiro, koja je u polumaratonu osvojila treće mesto rezultatom 1:17;21.

Grk Hristos Brentas i Aleksandra Kostadinović iz Srbije pobednici trke na 10 km

Grk Hristos Brentas pobednik je trke na 10 kilometara na 37. Beogradskom maratonu, koji je održan danas u glavnom gradu Srbije. Brentas je trku na 10 kilometara završio za 32 minuta i četiri sekunde.

Drugo mesto osvojio je Rus Vjačeslav Sokolov (32:36), a treći je bio Ivan Bubnov iz Crne Gore (32:54).

Srpski atletičar Nenad Milosavljević osvojio je četvrto mesto (32:59).

Prvo mesto u ženskoj konkurenciji na 10 kilometara osvojila je Aleksandra Kostadinović iz Srbije. Ona je 10 kilometara pretrčala za 38 minuta i 57 sekundi. Kostadinović je pobedila ispred sunarodnica Bilje Cvijanović (39:05) i Marije Lužbine (39:30). (Kraj) kjo/man/

Počeo 37. Beogradski maraton, učestvuje rekordnih više od 13.000 takmičara

BEOGRAD - Comtrade Beogradski maraton, 37. po redu, počeo je tačno u osam sati tradicionalnim startom ispred crkve Svetog Marka.

Startovalo je 2.000 takmičara na deonici od 42.195 metara.

Rekord staze drži Džafet Kosgeji iz Kenije, koji je 2006. godine stazu pretrčao za 2:10;54 sati, dok je u konkurenciji dama vlasnica najboljeg rezultata Rumunka Kristina Pomaku iz 2001. godine sa vremenom 2:29;44 sati.

Polumaraton kreće u 9.30 časova, trka na 10 kilometara na rasporedu je od 11 sati, dok će u 13 časova krenuti Trka zadovoljstva.

Cilj za sve trke je na Terazijama.

Očekuje se obaranje rekorda po broju učesnika i više od 13.000 trkača, od čega oko 3.000 takmičara iz inostranstva, iz više od 70 zemalja sveta.

Kompletan program 37. Beogradskog maratona biće završen u 14 časova.