27. novembar 2024 13:43
Odbornici Skupštine grada usvojili više urbanističkih planova
BEOGRAD - Odbornici Skupštine grada usvojili su na današnjoj sednici, osam planova detaljne regulacije i odluku da se izradi još 10 planova detaljne regulacije na teritoriji grada Beograda.
Gradski urbanista Marko Stojčić obrazložio je urbanističke planove koji se tiču planova detaljne regulacije dela Bulevara Kralja Aleksandra i izgradnje cevovoda čiste vode od Bežanijske kose do Makiša, pošto ti planovi, kako je rekao, najviše interesuju javnost.
"Mi ovim planom omogućavamo proširenje Bulevara kralja Aleksandra, znači ništa ne smanjujemo, nego upravo suprotno, proširujemo Bulevar kralja Aleksandra za duplo više nego što danas imamo tamo. Znači, danas imamo dve trake, ako većina odbornika podigne ruku, omogućiće nam da umesto dve trake imamo četiri", rekao je Stojčić.
Istakao je da nijedna dosadašnja vlast nije uspela da reši problem eksproprijacije postojećih objekata od dva kilometra, tako da će Bulevar i dalje od Ustaničke do Malog Mokrog Luga imati dve trake, ocenjujući da je to sasvim dovoljno da bi postojao kontinuitet i da se zadovolje saobraćajne potrebe.
Govoreći o izgradnji cevovoda čiste vode od Bežanijske kose do Makiša, gradski urbanista je rekao da cev treba da obezbedi poboljšanje vodosnabdevanje između te dve fabrike, a da se usvajanjem tog predloga daje pravo Direkciji da sprovede taj plan.
Stojčić je odbacio navode opozicije da je rušenje Starog savskog mosta ilegalno i rekao da je doneo u Skupštinu grada Rešenje o uklanjanju Starog savskog mosta.
"Ko želi, evo ga ovde, može da ga umnoži", rekao je Stojčić.
Kada je reč o tvrdnjama opozicije da je Ekspo27 projekat koji je netransparentan, on je istakao da su svi opozicioni predstavnici imali sastanak sa istražnom komisijom Ekspa iz Pariza kako bi potvrdili da su sve političke strane stale iza toga da Beograd treba dobije kandidaturu za održavanje izložbe Ekspo 2027. godine.
Tokom rasprave, odbornici opozicije kritikovali su rušenje Starog savskog mosta, zgrade Generalštaba i hotela Jugoslavije, a sve te teme pokušali su i da uvrste u dnevni red sednice, što su odbornici vladajuće koalicije odbili.
Oni su optuživali vlast za korupciju i da rade u korist kapitala krupnih privatnih investitora.
Naglašavali su da će stotine hiljada ljudi trpeti zbog gužvi pošto nije obezbeđena saobraćajna alternativa za Stari savski most, a istakli su da mnogi objekti koje je gradila ova vlast, a pre svega, železnička stanica Prokop nemaju upotrebnu dozvolu i da nisu bezbedne za upotrebu.