19. mart 2024 13:29
"Gradska Čistoća" otpočela tretmane suzbijanja larvi komaraca
BEOGRAD - Ekipe Sektora ekologije i unapređenja životne sredine JKP "Gradska čistoća" Beograd počele su tretman suzbijanja larvi komaraca na teritoriji grada Beograda, a zahvaljujući amfibijskim vozilima dolaziće i do mesta koja su ranije bile nepristupačna.
Kako je saopšteno iz "Čistoće", larvicidni tretman se izvodi na svim stalnim i privremenim vodenim površinama na kojima je prethodno sproveden monitoring, a koje predstavljaju pogodno stanište za razviće larvi komaraca.
Najveći procenat takvih lokaliteta se nalazi na opštinama Palilula, Zemun, Novi Beograd, Surčin, Čukarica, pa će tokom sezone najveći broj tretmana biti izvršen upravo u ovim gradskim opštinama.
Ova vrsta tretmana podrazumeva sprovođenje kompleksnih mera suzbijanja larvi komaraca na svim vodenim površinama koje obuhvataju priobalja Save, Dunava, Topčiderske reke, Kolubare, potom melioracione kanale, bare, jezera, a u cilju smanjenja broja komaraca u gradskoj sredini.
Sektor poseduje amfibijska vozila koja sprovođenje tretmana larvi komaraca čine još bržim i efikasnijim.
Larvicidni tretman u cilju smanjenja brojnosti komaraca sprovodi se obično od sredine marta, i to ručno, aplikacijom sredstva na vodene površine, a operativne ekipe Sektora do lokacija stižu pomoću 40 terenskih vozila, čamcima, kao i pomenutim novim amfibijskim vozilima.
Amfibija je posebna vrsta motornog vozila koje se može kretati po zemlji i vodi. Kada se kreće po zemlji koristi pogon točkovima, dok se za kretanje po vodi koriste posebni propeleri odnosno elise.
Zbog svoje multifunkcionalnosti i mogućnosti kretanja na više načina, amfibijska vozila olakšavaju rad operativcima na terenu i omogućavaju sprovođenja larvicidnog tretmana na lokacijama do kojih se nikada ranije nije stizalo.
Pored larvicidnog tretmana zahvaljujući amfibijama počinje da se radi i monitoring larvi na do nedavno nedostupnim lokacijama.
Preparati koje ekipe JKP „Gradska čistoća“ koriste za tretmane suzbijanja komaraca registrovani su od strane Ministarstva za zaštitu životne sredine i upisani u Privremenu listu biocidnih proizvoda, pa tako građani nemaju razloga za strah, ističe se u saopštenju.