3. novembar 2024 22:31

Izraelske vlasti istražuju navodno curenje poverljivih dokumenata o Gazi

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Tatohra, ilustracija

TEL AVIV  - Navodno curenje poverljivih dokumenata o Gazi koji uključuju pomoćnika izraelskog premijera Benjamina Netanijahua, uzburkalo je izraelsku političku scenu i razbesnelo porodice talaca koje drži Hamas, nakon što je, prema navodima izraelskog suda, ta afera ugrozila napore Izraela da oslobodi taoce.

Detalji slučaja su polako izlazili na videlo zbog zabrane komentarisanja, preneo je Rojters.

Međutim, presuda sudije kojom se delimično ukida naredba, pružila je početni uvid u slučaj za koji je sud rekao da je kompromitovao bezbednosne izvore i da je mogao naštetiti naporima Izraela da oslobodi taoce.

"Tajne i osetljive obaveštajne informacije su uzete iz sistema IDF (Izraelske odbrambene snage) i nezakonito izvučene", navodi se u presudi Suda za prekršaje u Rišon Le-Zionu, koja je možda nanela "ozbiljnu štetu bezbednosti države i predstavljala rizik za izvore informacija".

U tom smislu, sud je saopštio da je curenje moglo da naškodi naporima da se oslobode taoci.

Netanjahu je negirao da je bilo ko od zaposlenih u njegovom kabinetu kriv i naveo da je saznao o curenju dokumenata iz medija.

Četvorica osumnjičenih, jedan portparol iz Netanjahuovog okruženja i trojica članova bezbednosnog establišmenta, nisu bili dostupni za komentar, naveo je Rojters.

Detalje iz bezbednosnih dokumenata objavio je nemački list "Bild" 6. septembra, navodi izraelski list "Haarec", jedan od medija koji je podneo žalbu sudu da ukine naredbu o zabrani komentarisanja.

U ekskluzivnom članku "Bilda", navodno je izložena pregovaračka strategija Hamasa, palestinske grupe protiv koje se Izrael bori u Gazi više od godinu dana.

Otprilike u to vreme, SAD, Katar i Egipat su posredovali u pregovorima o prekidu vatre između Izraela i Hamasa, koji su uključivali sporazum o oslobađanju talaca u Gazi.

Ali pregovori su posustali, a Izrael i Hamas su se međusobno optuživali za zastoj.

Članak je objavljen nekoliko dana nakon što je šest izraelskih talaca pronađeno pogubljeno u Hamasovom tunelu u južnoj Gazi.

Neke od porodica u subotu su se pridružile apelu izraelskih novinara da se ukine naredba o zabrani komentarisanja.

"Bild" je, takođe, objavio da su mu autentičnost dokumenta potvrdile Izraelske odbrambene snage odmah nakon objavljivanja.