29. jul 2024 12:36
AmCham organizovao dvodnevnu posetu kompanija zaštićenom području Ludaškog jezera
SUBOTICA - Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) organizovala je dvodnevnu posetu kompanija članica Specijalnom rezervatu prirode Palić - Ludaš, a s ciljem jačanja saradnje između upravljača zaštićenih područja i kompanija na unapređenju zaštite životne sredine.
Poseta je realizovana u okviru projekta "Zajedno za životnu sredinu" koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Beogradska otvorena škola (BOŠ), navodi se u zajedničkom saopštenju organizatora.
Ova studijska poseta predstavlja prvu od dve ovogodišnje posete zaštićenim područjima u Srbiji, a sastojala se od predavanja o aktivnim merama zaštite životinjskih i biljnih vrsta, kao i vodotokova u zaštićenim područjima, ali i od predstavljanja projekata i prilika za ulaganje u zaštićena područja.
Zamenica direktora AmCham Srbija Amalija Pavić istakla je da veliki broj odgovornih kompanija ima razvijenu saradnju sa zaštićenim područjima u SAD-u, kao i da tu praksu žele da prenesu i u Srbiju.
"Kompanije u Srbiji koje veliku pažnju poklanjaju razvoju ESG-a trebalo bi da istraže mogućnosti saradnje sa zaštićenim područjima, jer su ulaganja u aktivne mere zaštite vrsta, unapređenje vodnih potencijala i prirodnih rešenja za poniranje ugljenika, odlične prilike za merljivo unapređenje životne sredine, ali i edukaciju zaposlenih i produbljvanje saradnje sa lokalnim zajednicama", rekla je Pavićeva.
Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa područjima kojima upravljaju JP "Palić - Ludaš" i JP "Vojvodinašume", da čuju o efektima dosadašnjih mera zaštite, kao i o brojnim planiranim projektima i prilikama za ulaganje u zaštićena područja, kao i o pionirskim koracima Zavoda za zaštitu prirode Vojvodine u vrednovanju usluga prirode u zaštićenim područjima.
Učesnici su diskutovali o njihovim kompanijskim fokusima iz oblasti zaštite životne sredine, posebno iz oblasti upravljanja vodnim resursima, kao i biodiverzitetom i mogućnostima ali i preprekama za dalju saradnju u ovom domenu.
Poseta predelu Ludaškog jezera, omogućila je i praktičan uvid u rezultate dosadašnjih mera zaštite i upoznavanje sa načinima monitoringa razvoja biodiverziteta na ovom području i planovima za dalje unapređenje.
Stručni saradnik za upravljanje projektima i koordinator čuvarske službe Specijalnog rezervata prirode Ludaško jezero Tamaš Vinko naglasio je da je to jezero jedno od najstarijih zaštićenih područja u Srbiji.
"Za ovo područje su karakteristične močvarne livade, slatine, zatim više od 230 vrsta ptica, kao i drugih zaštićenih životinjskih vrsta poput vidre, barske kornjače i mnogih drugih. Svet se generalno suočava sa gubitkom vlažnih staništa i od izuzetne važnosti je da se svi zajedno potrudimo da ih očuvamo. Mi kao javno preduzeće smo otvoreni za nove saradnje i snažno verujemo da je saradnja poslovne zajednice i zaštićenih područja u povoju", rekao je Vinko.
"Zajedno za životnu sredinu" je petogodišnji projekat pokrenut s ciljem unapređenja zaštite životne sredine i biodiverziteta u Srbiji u zaštićenim područjima, koji nastoji da ojača kapacitete upravljača zaštićenih područja, unapredi održive mehanizme finansiranja, ali i uključi biznis sektor i građane u teme zaštite životne sredine.
Partneri na projektu su Američka privredna komora u Srbiji, Mladi istraživači Srbije, Međunarodna unija za zaštitu prirode (IUCN), međunarodna organizacije The Nature Conservancy i udruženje ENECA.