22. avgust 2024 15:07

BELEXsentiment za avgust 2024. iznosi 115,75 poena, blagi optimizam investitora

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/New Africa, ilustracija

BEOGRAD - BELEXsentiment za avgust 2024. godine iznosi 115,75 poena i ukazuje na blagi optimizam investitora, objavila je Beogradska berza.

BELEXsentiment ima baznu vrednost 100, a može imati vrednost u intervalu od nula do 200, pri čemu vrednosti BELEXsentimenta manje od 100 ukazuju na negativna očekivanja tržišnih učesnika.

U julu tekuće godine domaći berzanski indeksi zabeležili su pozitivne rezultate - BELEX15 porastao je za 3,73 odsto, dok je BELEXline uvećan za 2,48 odsto.

Vrednost indeksa BELEX15 na kraju jula bila je 16,77 odsto viša u odnosu na vrednost ostvarenu na kraju prethodne godine, dok se BELEXLine povećao za 18,63 odsto u istom periodu.

Vlasnička hartija od vrednosti kojom se tokom jula najviše trgovalo na domaćoj berzi bila je akcija preduzeća PPT Armature a. d. Aleksandrovac, koju su po vrednosti prometa sledile akcije kompanija Aerodrom Nikola Tesla a.d. Beograd i Rudo a.d. Beograd.

Promet ostvaren trgovanjem na Beogradskoj berzi je u julu iznosio oko 2,5 milijardi dinara, što je iznad prosečnog mesečnog prometa zabeleženog u poslednjih godinu dana, a njegov veći deo činilo je trgovanje obveznicama Republike Srbije.

Inostrane berze su zabeležile različite rezultate u proteklom mesecu.

Američki indeks akcija S&P 500 viši je za 1,1 odsto, nemački DAX je porastao za 1,5 odsto, dok se japanski NIKKEI 225 smanjio za 1,2 odsto.

Od početka godine indeks S&P 500 se povećao za solidinih 15,8 odsto, DAX za 10,5 odsto, a japanski NIKKEI za 16,8 odsto.

Američki indeks S&P 500 je polovinom jula zabeležio svoju najveću istorijsku vrednost, koja je nakon toga korigovana za nekoliko procenata, uglavnom pod uticajem slabljenja akcija tehnoloških kompanija, koje su u prethodnom periodu imale veliki rast.

Indeksi zemalja u okruženju su takođe zabeležili pozitivne rezultate - hrvatski CROBEX povećao se za 13,7 odsto od početka godine, a slovenački SBITOP za čak 31,1 odsto.

Kada se posmatra makroekonomska situacija u svetu, primetno je da se sa smirivanjem inflacije sve više centralnih banaka odlučuje za relaksiranje monetarne politike i smanjenje kamatnih stopa.

Iako je FED zadržao kamatne stope na nepromenjenom nivou na poslednjem sastanku, prema očekivanjima tržišnih učesnika gotovo je sigurno da će sa njihovim smanjivanjem početi na narednom sastanku u septembru, kao i da će ih barem dva puta smanjiti do kraja godine.

I ECB je na sastanku održanom u julu donela odluku da zadrži kamatne stope na istom nivou, i to nakon što je u junu smanjila referentnu stopu za 25 baznih poena.

Trenutna očekivanja su da će sa smanjivanjem kamatnih stopa nastaviti na sastanku u septembru.

Izvesno je takođe da će se inflacija u zoni evra postepeno približavati cilju od dva odsto tokom sledeće godine, a njena upornost pokazuje da će konačno vraćanje u ciljnu zonu ostati usporeno.

Izvršni odbor Narodne banke Srbije je na sednici održanoj 11. jula 2024. godine odlučio da referentnu kamatnu stopu smanji za 25 baznih poena, na nivo od 6,00 odsto.

Smanjena je i stopa na depozitne olakšice na 4,75 odsto, kao i stopa na kreditne olakšice na 7,25 odsto.

Ovakva odluka doneta je imajući u vidu višemesečnu opadajuću putanju domaće inflacije i njen povratak u granice cilja u maju, kao i očekivano kretanje inflacije iz domaćeg i međunarodnog okruženja u narednom periodu.

Međugodišnja inflacija u Srbiji je usporila i u junu iznosila 3,8%, dok je na mesečnom nivou iznosila 0,1 odsto, a prema fleš proceni Republičkog zavoda za statistiku, bruto domaći proizvod je u drugom tromesečju 2024. godine zabeležio realni rast od 4,2 odsto međugodišnje.