9. septembar 2024 11:03
U Privrednoj komori Srbije počela dvodnevna konferencija posvećena zelenoj gradnji
BEOGRAD - U Privrednoj komori Srbije danas je počela dvodnevna WGBW24 Nacionalna konferencija posvećena zelenoj gradnji, koju organizuje Savet zelene gradnje Srbije u partnerstvu sa PKS.
Ovaj dvodnevni skup se održava u okviru godišnje manifestacije koju sprovodi međunarodna mreža nacionalnih članova Svetskog saveta zelene gradnje - WorldGBC.
Kako je rečeno na otvaranju, tokom oba dana konferencije sagovornici iz Srbije i Evrope, od Španije do Norveške, kroz niz razgovora, predavanja i interaktivnih diskusija, predstaviće primere dobre prakse i kako lokalna rešenja mogu da odgovore na globalne probleme sa kojima se susreće građevinski sektor.
Predsednica Saveta zelene gradnje Srbije Bojana Zeković rekla je da se ova konferencija organizuju u svrhu promocije podržive zelene gradnje i da okuplja sve one koji su prepoznali tu gradnju kao put ka ne samo održivoj i boljoj životnoj sredini i boljim zgradama, već kao put ka celokupnom jednom sistemu održive ekonomije i menjanju sveta na bolje.
"Volela bih da nemamo potrebu da pravimo nedelje zelene gradnje i da je je ona deo biznisa poslovne i graditeljske prakse. Na dobrom smo putu da to tako i postane ali smo ipak još podalek od tog cilja", rekla je ona.
Zekovićeva je kazala da se danas taj princip održivosti opipljivo sprovodi kroz brojne regulative i pomeranjem cele industrije ka jednoj ekološki svesnijoj industriji.
Ona je dodala da će u fokusu ovogodišnje konferencije u Srbiji, biti dekarbonizacija, kao i da je prvi dan konferencije posvećen pitanjima cirkularnosti i projektima, kao i pitanjima smanjenja potrošnje resursa generalno, ne samo energije.
"Mislim da nam je svima postalo jasno da ćemo morati u budućnosti da se prilagođavamo i da pravimo u stvari mnogo fleksibilnije objekte u smislu prilagođavanja na nastale promene, bilo da su one klimatske, bilo da su one ekonomske odnosno promena funkcije, promena nekakvog načina života", rekla je Zekovićeva.
Izvršna direktorka Saveta zelene gradnje Srbije Dragana Korica rekla je da je građevinarstvo jedan od ključnih faktora koji doprinosi BDP-u zemlje i da je to njegova pozitivna strana.
"Ta pozitivna strana, nažalost, ima i onu negativnu stranu, a to je da građevinarstvo, na način na koji danas radimo, još uvek ostavlja veoma negativnu refleksiju na životnu sredinu i klimu. Iz tog razloga važno je da sagledamo zelenu gradnju kao jedan holistički pristup koji pod svojom kapom drži sve ono što već možda i poznajemo, ali i da imamo tu perspektivu da sagledamo, da povežemo i obnovljive izvore energije i alate", rekla je ona.
Na prvom panelu današnje konferencije pod nazivom "Regulatorni prioriteti za cirkularnu izgradnju u Evropi i šire" govorilo se o
prelasku na cirkularne modele u građevinskom sektoru i koliko to može smanjiti emisije ugljenika, potrošnju resursa i postizanju prioriteta zacrtanih Zelenim dogovorom i EU okvirom za nadzor cirkularne ekonomije.
Drugi panel "Nove tehnologije i evropske inovacije za digitalizovanu i ekološki osvešćenu gradnju", posvećen je bio pitanjima kako evropski inovatori transformišu evropski građevinski sektor kroz dizajn, kao i dostavljanju novih platforma i alata zasnovanim na principima održive ekonomije.