15. oktobar 2024 11:26
Predstavnici 100 japanskih kompanija boraviće u četvrtak i petak u Beogradu
BEOGRAD - Predstavnici 100 japanskih kompanija boraviće u četvrtak i petak u Beogradu, sa ciljem direktnog istraživanja investicionih mogućnosti u Srbiji, najavio je izvršni direktor Japanske poslovne alijanse u Srbiji (JBAS) Oliver Lepori.
Posetu japanskih kompanija organizovale su vlade Srbije i Japana, uz podršku JBAS.
Lepori je rekao za Politiku da je ovo nastavak razgovora započetih prilikom posete delegacije Vlade Srbije Japanu u junu ove godine i rezultat je predanog rada svih uključenih aktera na intenziviranju ekonomske saradnje između dve zemlje.
"Vlada Srbije posvetila je izuzetnu pažnju pripremama i pokazala veliku ozbiljnost u organizaciji ovog događaja, uključujući slanje čarter aviona po delegaciju iz Japana. Među učesnicima su veoma značajne državne strukovne i naučne institucije, uključujući Banku Japana za međunarodnu kooperaciju, kao i visoki predstavnici impozantnih korporacija od kojih neke do sada nisu direktno bile prisutne na našem tržištu", ističe Lepori.
JBAS, inače, okuplja oko 60 japanskih kompanija koje posluju u Srbiji, a aktivnosti ovog poslovnog udruženja su koncentrisane na unapređenje bilateralnih ekonomskih odnosa, ali i kulturne i naučne saradnje.
Aktivnosti koordinišu sa ambasadom Japana u Srbiji, kao i sa JETRO (Japanese External Trade Organization) i JICA (Japanese International Cooperation Agency), a JBAS ima i institucionalnu ulogu zvaničnog kontakt centra za Srbiju Privredne komore Japana.
Objašnjavajući otkud pojačana zainteresovanost japanske poslovne zajednice, pa i same japanske vlade za poslovanje u Srbiji, Lepori ističe dobre odnose između dve države, koje su nedavno obeležile 140 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa.
"Dobri odnosi između Srbije i Japana se iznova stalno potvrđuju, što Japanci posebno iskreno znaju da cene. Treba imati na umu da je Japan agregatno najveći strani investitor na svetu. Uostalom, oni su i jedan od najvećih individualnih donatora u Srbiji sa iznosom koji višestruko prevazilazi našu bilateralnu trgovinsku razmenu, i to mahom kroz projekte koji iskreno imaju za cilj da direktno pomognu našem narodu. Sama razmena se, istina, kreće oko nekih 250 miliona američkih dolara, ali pokazuje trend konstantnog blagog rasta", navodi Lepori.
On ukazuje da dve zemlje imaju mnogo zajedničkog, uključujući i neke bitne izazove, kao što su nagla modernizacija društva sa jakim tradicionalnim vrednostima, ubrzana potreba za strateškim opredeljenjem ka specifičnim industrijama i starenje stanovništva.
"Poslednjih godina svedoci smo rastuće trgovinske prakse međunarodnih korporacija da mreže lanaca snabdevanja koncentrišu u zemlje koje se smatraju političkim i ekonomskim saveznicima. Kako zvanična klasifikacija Srbije glasi 'dugoročno prijateljska zemlja', njihova poslovna zajednica i vlada pokazuju pojačano interesovanje za Srbiju. Osim kvalifikovane radne snage, stabilnih političkih odnosa i brojnih međunarodnih sporazuma o slobodnoj trgovini, Srbija je posebno atraktivna i zbog svoje neutralne pozicije na raskrsnici između Istoka i Zapada, što japanskim kompanijama omogućava dodatnu sigurnost i pristup većem tržištu", kaže Lepori.
Podseća i da su u poslednjih desetak godina japanske kompanije direktno investirale oko 300 miliona evra u Srbiju. Iako ove investicije za sada nisu na nivou nekih evropskih, pa i azijskih država, zahvaljujući svom strateškom karakteru one postaju sve značajnije i veoma brzo rastu.
Lepori ukazuje i da Japanci poslednjih godina, usled dosledne primene nacionalne strategije razvoja Japana Društvo 5.0, šire fokus svog interesovanja na veoma inovativne aktivnosti, kao što su digitalizacija, pametni gradovi, zdravstvo, energetika i obnovljivi izvori energije, veštačka inteligencija, automatizacija industrijskih procesa, koji igraju ključnu ulogu u daljem razvoju prijateljskih odnosa dve zemlje.
"Koncept Društvo 5.0 japanska vlada je usvojila kao sledeću fazu društvene evolucije u svetu ka stvaranju superpametnog društva, kojem, uostalom, svi svedočimo, ali na taj način da je ono usredsređeno na blagostanje čoveka", objašnjava Oliver Lepori.
Dodaje da je Društvo 5.0 u fokusu aktivnosti JBAS-a, kao rezultat saradnje privatnog i javnog sektora na stvaranju dugoročno održivih rešenja.
Govoreći o tome kakve su šanse naših privrednika za nastup u Japanu, Lepori kaže da je ulazak srpskih kompanija na tako izuzetno tehnološki razvijeno i konkurentno tržište izazovan, ali da postoji ozbiljan potencijal u brojnim sektorima kao što su poljoprivreda, turizam, oblast zelenih tehnologija, pa i naučna saradnja.
"Osim toga, srpske IT kompanije i startapi koji mogu da ponude inovativna rešenja u ovim i drugim oblastima imaju realnu šansu da pronađu svoje mesto na japanskom tržištu", navodi Oliver Lepori.