15. oktobar 2024 18:23
Diplomatski dan kolonije pustovanja u Paraćinu
PARAĆIN - Čuvarke tradicije okupljene u krovnom udruženju Etno mreža predstavile su danas tokom Diplomatskog dana, u sklopu prve kolonije pustovanja, drevnu tehniku valjanja mokre vune i ručno rađene komade sa motivima iz manastira Manasija, karakterističnim za Pomoravski okrug.
Kako se navodi u saopštenju, ovu koloniju pustovanja organizovali su Etno mreža i NALED, u partnerstvu sa Opštinom Paraćin, Turističkom organizacijom i Regionalnim inovacionim start up centrom u tom gradu, a uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Britanske ambasade u Beogradu.
Predsednica Etno mreže i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović podsetila je da se danas obeležava i Međunarodni dan žena na selu, ističući da je to još jedna prilika da se ukaže na značaj žena iz ruralnih područja, njihov doprinos očuvanju kulturnog nasleđa, kao i potrebu da se one dalje osnažuju i podrže.
"Kolonije koje organizujemo prilika su za ove žene da iz zanemarenog ekonomskog potencijala postanu snaga i vodeći deo društva. Žene koje su danas sa nama, majstori su tradicionalnih veština i imaju važnu ulogu u očuvanju kulturnog identiteta, koji treba da prenesemo i na nove generacije", rekla je ona.
Jovanović je zahvalila institucijama, diplomatskom koru i društveno odgovornoj privredi jer ove proizvode koriste kao originalne poklone i takvim nabavkama promovišu kulturno nasleđe Srbije i obezbeđuju izvor prihoda za žene koje ih izrađuju.
"Pozivam državu i jedinice lokalne samouprave da još snažnije podrže naš rad, da izdvoje više sredstava za programe i mere podrške, u našem zajedničkom cilju daljeg osnaživanja žena sa sela", rekla je ona.
Jovanović je, kao dobar primer navela Ministarstvo kulture, koje je ranije sprovelo poseban konkurs za savremenu interpretaciju zanatstva i nasleđa, ističući da je potrebno još sličnih konkursa na republičkom i lokalnom nivou.
Prema njenim rečima, u podršci i osnaživanju žena ističu se i gradovi poput Paraćina, koji podržavaju zanatske kolonije.
"Danas možemo da vidimo komade sa motivima iz srednjovekovnog manastira Manasija iz obližnjeg sela Zabrega pokraj reke Crnice. To je deo bogate srednjeveovne istorije ovog kraja kojom se ponosimo i zato mi je drago što su vredne žene iz Etno mreže iskoristile ove motive za izradu divnih komada", rekao je predsednik opštine Paraćin Vladimir Milićević.
Diplomatski pokrovitelj ove kolonije ambasador Velike Britanije u Beogradu Edvard Ferguson, rekao je da je Paraćin mesto gde istorija odjekuje u sadašnjosti.
"Od prvog zabeleženog pominjanja Paraćina, u povelji kneza Lazara manastiru Velike Lavre 1375. godine, Paraćin je igrao važnu ulogu u istoriji Srbije, kao i u njenoj ekonomiji. Čestitam Etno Mreži na svemu što čine da očuvaju srpsko kultutno nasleđe, koje igra neprocenjivu ulogu i u razvoju lokalne zajednice. Ono nije samo pitanje očuvanja prošlosti, već i izgradnje snažnije budućnosti za nas i naše buduće generacije", rekao je Ferguson.
Kako se dodaje u saopštenju, Etno mreža je do sada organizovala više od 20 kolonija u osam gradova i opština širom Srbije, uz učešće više od 400 žena i više od 100 visokih predstavnika diplomatskog kora i zvaničnika iz državnih institucija.
U sklopu kolonija, organizovani su masterklas programi koji okupljaju majstore starih tehnika (tkanje, pustovanje, zlatovez, necanje), a učešćem u trodnevnom programu zainteresovani imaju priliku da unaprede znanja i izgrade mrežu za podršku.