18. oktobar 2024 12:06

Zoran Bogetić: Za dogovor usklađivanja cena trgovinskih lanaca zaprećene ozbiljne kazne

Izvor: TANJUG

podeli vest

Zoran Bogetić: Za dogovor usklađivanja cena trgovinskih lanaca zaprećene ozbiljne kazne

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Profesor Ekonomskog fakulteta Zoran Bogetić izjavio je danas, povodom istrage koju je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula protiv četiri trgovinska lanca u Srbiji zbog sumnje da su izvršili povredu konkurencije i dogovarali cene pojedinih proizvoda, da su za planski dogovor usklađivanja cena trgovinskih lanaca zaprećene ozbiljne kazne.

On je za Tanjug poručio da je to što je pokrenula Komisija protiv trgovinskih lanaca Delez, Merkator S, Univereksport i Dis potpuno legitimno i u skladu sa njihovim ovlašćenjima, i dodao da će Komisija imati veoma složen zadatak da utvrdi i potvrdi sumnje da postoji dogovor.

Bogetić je rekao da je struka i evropsko i svetsko iskustvo pokazalo da je verovatno do poklapanja cena u maloprodajnim lancima došlo u najvećoj meri spontano, tako što su sledbenici najvećih igrača na tržištu sledili cene najvećih da ne odudarali i da ne bi ostavljali sliku nekonkurentnih.

Iako se se može demantovati utisak da su cene usklađene, profesor je istakao da je ozbiljna optužba da je to planski dogovorno urađeno, za šta su zaprećene ozbiljne kazne.

"Načelno gledano koji su sve elementi kazni ne bih odvajao, odvojio bih jednu meru, a to je 10 odsto prometa trgovinskog lanca koji je učestvovao u nezakonitim radnjama, 10 posto prometa bilo koji od ovih trgovinskih lanaca bi možda značio njihov kraj", ocenio je on.

Ukoliko bude definisano da je bilo bilo kakvih dogovora oko usklađivanja cena, Bogetić je rekao da se nada da će Komisija, odnosno Tužilaštvo imati u vidu da je trgovina radno intenzivna delatnost, da preko 200.000 ljudi radi taj posao i da bi bilo pogubno da drakonskim merama budu zatvoreni neki trgovinski lanci.

Na pitanje kako se dogodilo da su mnoge namirnice nižih cena u inostranstvu nego kod nas u prodavnicama, Bogetić je rekao da često veliki igrači kako bi se probili na neka tržišta, prave posebne uslove da bi se probili, etablirali i ostali, napomenuvši da ta praksa nije prisutna samo u Srbiji nego i šire.

"Mi imamo jednu suptilnu situaciju kada su marže u pitanju, pa onda i velike cene nekih proizvoda za koje ne očekujemo da imaju tako velike cene još od doba korone kada su bili specifični uslovi formiranja cena. Marže su krenule u pravcu koji je tada bio prihvatljiv, i po nekoj inerciji je to nastavljeno do danas", objasnio je profesor.

Dodao je da je tržište u određenoj meri kaznilo maloprodavce u smislu velikih marži, tako što je došlo do količinskog pada prometa brojnih trgovinskih lanaca, ali neodovoljno u odnosu na skok marži da bi to prizvelo kontra reakciju maloprodavaca.