29. oktobar 2024 12:51
Momirović: Očekujemo rast BDP-a za 2024. od 3,8 odsto, a u sledeće dve godine 4-5 odsto
BEOGRAD - Počeo je danas dvodnevni Beogradski ekonomski forum koji okuplja predstavnike država, institucija i kompanija iz regiona, a ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović je izjavio na otvaranju da se ove godine očekuje rast BDP-a od 3,8 odsto, a u sledeće dve godine izmđu četiri i pet odsto.
Momirović je rekao da je ekonomska politika Srbije usmerena na fiskalnu stabilnost, podsticanje investicija i održanje makroekonomske stabilnosti i da je pokazala konkretne rezultate.
"Uprkos višedimenzionalnoj krizi, Srbija je uspela da sačuva stabilnost svoje ekonomije i poverenje potrošača i investitora, o čemu svedoči kumulativni realni rast BDP u periodu 2020-2023. od oko 12 odsto, rekordni prilivi stranih direktnih investicija, nastavak rasta zaposlenosti i zarada u privatnom sektoru, kao i najviši nivo deviznih rezervi do sada", rekao je on.
Dodao je da je u drugom kvartalu ove godine ostvaren rast BDP od 4,0 odsto i da projekcija rasta BDP za 2024. godinu iznosi 3,8 odsto, dok se u naredne dve godine očekuje dodatno ubrzanje rasta na četiri, pet odsto, u skladu sa novim investicionim ciklusom i projektom "Skok u budućnost - Srbija Ekspo 2027".
Momirović je rekao da je Srbija u prvih sedam meseci ove godine ostvarila priliv direktnih stranih investicija od 2,8 milijardi evra i podsetio je da je tokom prošle godine privukla rekordnim 4,5 milijardi direktnih stranih investicija.
"To je jasan pokazatelj da smo uspeli da u izazovnom globalnom okruženju osiguramo stabilnost u makroekonomskim pokazateljima, a samim tim i veliko poverenje stranih investitora", naveo je ministar trgovine.
Prema njegovim rečima, inflacija u Srbiji pokazuje jasan trend opadanja od aprila prošle godine a u avgustu je ona iznosila 4,3 odsto.
Momirović je ocenio da opadanje inflacije potvrđuje uspešnu koordinaciju naših monetarnih i fiskalnim politika.
"Istovremeno, javni dug iznosi oko 50 odsto u odnosu na BDP - što je daleko ispod evropskog proseka - dok se stopa nezaposlenosti u drugom kvartalu ove godine smanjila na rekordno niskih 8,2 odsto. Ovi rezultati nisu slučajnost - oni su plod dugoročne strategije Vlade Srbije da stvori povoljno okruženje za poslovanje i privlačenje investicija", naveo je on.
Ministar je istakao da je Srbija danas jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi, a da je još jedna nagrada našim zalaganjima nedavno stigla kroz dobijanje investicionog rejtinga, čime je Srbija ostvarila istorijski iskorak i potvrdila svoju poziciju kao lidera u regionu.
"Srbija je prva zemlja Zapadnog Balkana i jedina zemlja kandidat za članstvo u EU koja je dobila investicioni rejting. Investicioni rejting, pored toga što donosi povoljnije uslove finansiranja, omogućava Srbiji veću prisutnost na međunarodnim tržištima kapitala, i, što je najvažnije, potvrđuje poverenje naših investitora. Time jačamo kredibilitet naše ekonomije i otvaramo nove mogućnosti za sve kompanije koje posluju u Srbiji, kako domaće tako i strane", rekao je Momirović.
On je naglasio da je jedan od ključnih prioriteta Vlade Srbije dalja podrška malim i srednjim preduzećima, koja čine više od polovine bruto dodate vrednosti i zapošljavaju dve trećine radnika u Srbiji.
"Kroz promovisanje preduzetništva i inovacija stvaramo ekonomski model koji je otporan i sposoban da izdrži globalne pritiske. Naš cilj je jasan - želimo da Srbija ostane lider u regionu, da sačuvamo makroekonomsku stabilnost i da omogućimo još dinamičniji razvoj privatnog sektora", rekao je Momirović.
On je dodao da Srbija u proteklom periodu nije upala u zamku protekcionizma, već je nastavila da širi svoje tržište i povećava broj zemalja s kojima su sklopljeni sporazumi o slobodnoj trgovini.
"Verujemo da su fleksibilnost, otvorenost i diversifikacija ključni za otpornost ekonomije danas", naveo je on.
Ministar je istakao da kroz trgovinske sporazume jačamo konkurentnost srpskih kompanija i obezbeđujemo investitorima pristup ključnim tržištima, novim izvoznim potencijalima i globalnim lancima snabdevanja.
Prema njegovim rečima, slobodna trgovina postala je snažan pokretač ekonomskog rasta i instrument za jačanje konkurentnosti Srbije, posebno u uslovima globalne krize.
On je istakao da je u prošloj godini izvoz Srbiji porastao za 227,7 odsto u odnosu na 2012. godinu, ocenjujući da ti podaci dokazuju da slobodna trgovina, uprkos skepticizmu i strahovima, donosi višestruke koristi i dugoročne pozitivne rezultate za našu ekonomiju.
"Srbija sada ima mrežu trgovinskih sporazuma koja omogućava slobodan pristup tržištima sa više od 2,7 milijardi ljudi, uključujući EU, Kinu, CEFTA, Evroazijsku ekonomsku uniju, Tursku, EFTA, Veliku Britaniju, Egipat i UAE", rekao je Momirović.
Dodao je da investitori više ne gledaju Srbiju samo kao tržište od sedam miliona stanovnika, već kao na stratešku tačku za pristup ogromnim tržištima širom sveta.
On je naglasio da će 2027. godina biti od posebnog značaja za našu zemlju, jer ćemo tada biti domaćini specijalizovane Svetske izložbe EXPO u Beogradu, za koju je istakao da veruje da će privući značajne strane investicije, podstaći razvoj turizma i otvoriti nova radna mesta, naročito u sektoru usluga, ugostiteljstva i logistike.
"Srbija i region imaju sjajnu šansu da se predstave kao atraktivne destinacije za poslovanje i investiranje. Ovaj globalni događaj nudi platformu za regionalne kompanije, privrednike i institucije da prikažu svoja dostignuća i inovacije pred publikom iz čitavog sveta", naveo je ministar trgovine.
On je dodao i da je Srbija pokazala da može ne samo da se suoči s krizama, već da iz njih izađe jača.
"Kao odgovorna Vlada, ostajemo posvećeni stvaranju stabilnog, predvidivog i stimulativnog poslovnog okruženja kao i jačaju naše pozicije na investicionoj mapi sveta. Danas, na ovom forumu, nastavljamo da diskutujemo o budućnosti i zajedno sa liderima iz poslovnog sveta razgovaramo o sledećim koracima", rekao je Momirović.
On je izrazio uverenje da ćemo nastaviti putem inovacija i strateških partnerstava otvaranju ekonomije, koja će nam omogućiti da ostvarimo dugoročni ekonomski rast i doprinesemo boljoj budućnosti za sve građane.
"Pozivam sve učesnike foruma da otvoreno dele ideje, da zajednički stvaramo bolje poslovno okruženje i da Srbiju pozicioniramo kao još snažnijeg ekonomskog partnera u Evropi i svetu", rekao je Momirović.
Tokom foruma obratiće se i ministar građevinarstva saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
Ovaj tradicionalni godišnji skup okupio je u hotelu Metropol, veliki broj govornika i najuticajnijih predstavnika Srbije, ali i važne predstavnike međunarodne zajednice, kao i goste iz oblasti politike, privrede, nauke, kulture i medija sa ciljem deljenja mišljenja koja će pokrenuti rast, prosperitet i inovacije kako Srbije, tako i regiona.
Kao govornici najavljeni su i ambasadori SAD Kristofer R. Hil, šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žofre, ambasadori Italije Luka Gori, Mađarske Jožef Mađar, Austrije Kristijan Ebner, Kanade Mišel Kameron, Francuske Pjer Košar, kao i Ujedinjenog Kraljevstva Edvard Ferguson.
Video poruku će uputiti guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković, prisutnima će se obratiti i član odbora Fiskalnog saveta Srbije Nikola Altiparmakov, kao i stalni predstavnici MMF-a, UNDP u Srbiji, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije (UBS) Marina Papadakis kao i predsednik i izvršni direktor Instituta za energetiku IENE Konstantinos Stambolis i mnogi drugi.
"Forum predstavlja idealnu platformu za umrežavanje gde otvorenim i konstruktivnim dijalogom istaknuti mislioci i lideri zajedničkim zalaganjem dolaze do rešenja za prelazivaženje izazova u vremenu neizvesnosti i pomažu u izgradnju pravca političkog delovanja ka konkurentnoj i održivoj privredi Srbije i regiona kroz ideje, govore i primere uspešnih modela", navodi se u saopštenju organizatora.
Pokrovitelj Foruma i partner sadržaja Foruma je i ove godine Savet stranih investitora (FIC).
Medijski partneri Foruma je i agencija Tanjug.