29. oktobar 2024 16:51
Nišavić: Očekuje se da MMF u decembru donese odluku o uspešnosti stend baj aranžmana
BEOGRAD - Prilikom nedavne posete misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Srbiji obavljeno je četvrto, ujedno i poslednje razmatranje sprovođenja ekonomskog programa podržanog stendbaj aranžmanom i konstatovano da su ostvareni odlični makroekonomski rezultati, a postignut je i dogovor o daljoj saradnji Srbije i MMF-a u okviru Instrumenta za koordinaciju politike, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
U najnovijem izdanju rubrike "Korisno je da znate" na sajtu NBS pomoćnik direktora Centra za saradnju sa domaćim i međunarodnim institucijama i finansijskim organizacijama Zoran Nišavić objasnio je šta podrazumeva ovaj instrument, s kojim ciljem je kreiran, šta ga karakteriše.
Prema njegovim rečima, Instrument za koordinaciju politike predstavlja relativno novi mehanizam podrške MMF-a zemljama članicama, koji je Odbor izvršnih direktora ove međunarodne finansijske institucije usvojio 14. jula 2017. godine.
Kreiran je s namerom da članicama MMF-a olakša pristup drugim izvorima finansiranja, potvrđujući da zemlja vodi kredibilnu ekonomsku politiku.
Naveo je da se radi o nefinansijskom instrumentu, koji je savetodavnog karaktera i ne predviđa korišćenje finansijskih sredstava i kao takav nema nikakvih troškova te da je namenjen zemljama posvećenim reformama, a dogovara se radi dobijanja podrške odgovarajućem ekonomskom programu kada zemlja nema tekućih ni potencijalnih platnobilansnih problema.
"Sprovođenjem takvog programa zemlja će na najbolji način obezbediti jačanje makroekonomske stabilnosti, prevenciju krize i kreiranje odbrambenih mehanizama kako bi se sprečilo prelivanje efekata iz spoljnog okruženja, kao i uticaj volatilnosti sa svetskog tržišta kao i blagovremeno uočavanje i rešavanje makroekonomske neravnoteže", istakao je Nišavić.
Dodao je da Instrument za koordinaciju politike ima slične karakteristike kao i ostali instrumenti odnosno aranžmani MMF-a, da traje od dve do tri godine, kao i da odobravanje samog Instrumenta, kao i svakog razmatranja ponaosob, podleže istoj proceduri.
To znači da zainteresovana zemlja otpočinje najpre razgovore o ekonomskom programu, zatim predstavnici vlasti prezentuju Izjavu o programu, u kojoj su objašnjeni ciljevi programa i preuzete obaveze i jasno utvrđeni kvantitativni makroekonomski kriterijumi.
Radi ostvarivanja ciljeva programa, definišu se mere fiskalne politike, monetarne, finansijske i makrostrukturne mere, dokument razmatra Odbor izvršnih direktora i donosi odluku o odobravanju Instrumenta.
"Srbija je prethodno već imala dva izuzetno uspešna nefinansijska instrumenta ovog tipa, a i aktuelni stendbaj aranžman, čija realizacija se privodi kraju, od drugog razmatranja, jedno razmatranje ranije nego što se očekivalo prilikom odobrenja, smatrao se aranžmanom iz predostrožnosti. Očekuje se da Odbor izvršnih direktora MMF-a u decembru donese odluku o uspešnom završetku stendbaj aranžmana i odobri Instrument za koordinaciju politika na period od 36 meseci", naveo je Nišavić.
Ocenio je da kako se radi o savetodavnom instrumentu za zemlje koje sprovode snažnu ekonomsku politiku, kao takav pravi izbor za Srbiju i istakao da njegovi prioriteti ostaju isti, a to su stabilnost i održivi privredni rast, uz dalji rast životnog standarda građana.
Objašnjavajući zašto je važna saradnja Srbije s MMF-om naveo je da je proteklih 12 godina obeležila veoma dinamična i uspešna saradnja Srbije sa MMF-om, koju karakteriše partnerski odnos kao i da realizaciju aranžmana u tom periodu, kao i ostvarene rezultate Srbije, predstavnici MMF-a često ističu kao primer uspešnosti i kvaliteta saradnje.
"Na taj način Srbija je poslala jasan signal međunarodnoj finansijskoj javnosti o kredibilnosti svoje ekonomske politike. To je imalo veliki uticaj na rast kreditnog rejtinga, uvođenje Srbije u grupu zemalja investicionog ranga, koji našoj zemlji odavno pripada, i na kontinuirani rast stranih direktnih investicija", ukazao je Nišavić.
Dodao je da je Narodna banka Srbije uspešnoj saradnji s MMF-om dala puni doprinos i da je proaktivnim delovanjem, prateći međunarodna kretanja i njihov uticaj na našu ekonomiju, išla u susret izazovima, predlagala i u saradnji s MMF-om nalazila prava rešenja.
"Danas Narodna banka Srbije nema otvorenih pitanja iz svoje nadležnosti na koja bi Međunarodni monetarni fonda ukazivao, već obrnuto, naša iskustva mogu biti dobar primer i putokaz drugim zemljama", zaključio je on i ocenio da je NBS kao institucija koja redovno prati poslovanje i inicijative MMF-a, podrška Vladi Srbije i drugim institucijama u aktivnostima sa MMF-om.