Miloš Vučević: Mora da postoji politička odgovornost zbog tragedije u Novom Sadu, odluku doneti hladne glave
3. novembar 12:58
30. oktobar 2024 12:32
podeli vest
BEOGRAD - Ekonomija svake zemlje je povezana sa zdravljem stanovništa, jer je zdrava populacija ključna za razvoj, a smanjuje i troškove za lečenje, rečeno je danas na panelu posvećenom efikasnim zdravstvenim politikama za bolju budućnost održanom na Beogradskom ekonomskom forumu.
Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva ocenio je da ekonomski i interesi javnog zdravlja nisu u suprotnosti već naprotiv, idu zajedno.
"Ljudi me stalno zovu i pitaju da li će biti dostupne terapije za njih ili njihove najmilije. Mi bi zdravstvenim politikama trebalo da odgovorimo na interesovanja i pitanja građana. Pacijenti moraju da budu obezbeđeni i niko ne sme da bude zaboravljen", rekao je on.
Galerija
Istakao je da su u medicini veoma važna klinička ispitivanja koja pomažu u dobijanju novih terapija za pacijente.
Govoreći o izazovima javnog sektora u zdravstvu, rekao je da svi činioci moraju da deluju zajedno i dodao da se radi na regulatornom okviru, te da se nada da se za mandata sadašnjeg Ministarstva zdravlja može očekivati usvajanje novih rešenja kroz Zakon o lekovima.
"Preti nam gubitak poverenja u zdravstveni sistem, što se ogleda i kroz smanjenu vakcinaciju dece. Tu moramo pokazati da smo svi ujedinjeni u brizi o zdravlju građana, a u tome su nam veoma važna i udruženja pacijenata", rekao je on.
Naveo je da će svakako biti više inovativnih lekova, ali da se ne smeju zaboraviti ni generički lekovi.
Na neophodnost dostupnosti generičkih lekova ukazao je i član odbora Saveta stranih investitora i predsednik i izvršni direktor Hemofarma Ronald Zeliger koji je ukazao da su ovi lekovi potrebni najvećem broju građana i da spasavaju ljude, što je, kako je istakao, često zanemareno.
Direktor finansija za Srbiju i Crnu Goru Roša Nikola Grulović je odgovarajući na pitanje kako se može u našu korist popraviti podatak prema kome građani Srbije u proseku žive sedam godina kraće nego građani Evropske unije, rekao da zdravstveni sistem nije jedini koji na to utiče i da veliku ulogu imaju ishrana, fizička aktivnost i slično.
"Ako želimo duži život, trebalo bi ići i na redovne lekarske preglede, što kod nas nije baš običaj i valjalo bi da se poboljša. Država bi sa svoje strane trebalo da obezbedi dijagnostičku podršku", rekao je on i dodao da je važno i da se sa lečenjem krene na vreme.
Naveo je i da je u situaciji kada su onkološke bolesti tako česte, kao što je sada slučaj, važno organizivati skrining program.
"U Srbiji imamo tri onkološka skrining programa, za dojku, debelo crevo i grlić materice. Evropa ima skrining i za rak pluća, prostate i želuca", rekao je on i naveo da bi i Srbija trebalo da proširi program skrininga.
3. novembar 12:58
3. novembar 12:31
3. novembar 12:25
2. novembar 19:47
2. novembar 19:09
2. novembar 17:04
2. novembar 15:39
3. novembar 12:16
3. novembar 11:50
3. novembar 10:31
2. novembar 16:04
3. novembar 11:25
3. novembar 08:37
3. novembar 08:20
3. novembar 07:40