31. oktobar 2024 17:35

U PKS otvorena prva regionalna konferencija o promenama u inženjerskom sektoru

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/MARKO ĐOKOVIĆ

BEOGRAD - Prva regionalna konferencija posvećena ubrzanim promenama u inženjerskom sektoru "Western Balkan Engineering Leadership Forum (WBELF)" otvorena je danas u Privrednoj komori Srbije, a ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović je poručila da je inženjerstvo profesija koja je oduvek bila snažna osnova za razvoj ekonomije i razvoj društva.

Ovaj dvodnevni skup je jedinstvena platforma za okupljanje lidera iz akademske zajednice, kompanija, državnih institucija i budućih stručnjaka, kako bi se odgovorilo na ubrzane promene koje donose automatizacija i napredak veštačke inteligencije.

Service Photo Gallery

Ministarka Begović rekla je otvarajući konferenciju da se tehnologije razvijaju neverovatnom brzinom i da počinju da utiču na naše živote, uključujući i obrazovni sistem, koji zato mora da počne da se menja, kako bi mlade generacije prilagodio novim tehnologijama.

"Sada, pod uticajem novih tehnologija kao što su robotika, automatizacija i veštačka inteligencija, veliko je pitanje kako ćemo se pripremiti kao obrazovni sistem na ovakve izazove, ali i kako ćemo pripremiti nove generacije srednjoškolaca, a posebno studenata i budućih stručnjaka da znaju da na pravi način koriste te tehnologije", rekla je Begovićeva.

Ona je istakla i da je pitanje kako će ti mladi ljudi svoje karijere prilagođavati nekim budućim pozivima i kako će univerziteti odgovoriti na ovaj izazov bržim promenama programa.

Ministarka je kazala da će na ovoj konferenciji biti reči i o prisustvu žena u STEM oblastima odnosno prirodnim naukama i inženjerstvu i tome kako ih motivisati da odaberu karijeru inženjerke.

"Ta karijera zaista doprinosi i razvoju našeg društva i može da bude sjajna karijera u Srbiji", naglasila je Begovićeva.

Prema njenim rečima, Srbija bi trebalo da izgradi još jači ekosistem, koji će povezati nauku, inovacije, preduzetništvo i da na taj način mlade spremi za nove izazove i za to da grade karijeru u Srbiji.

Na taj način, kako je zaključila, možemo vratiti i deo naših stručnjaka iz inostranstva.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da oblast inženjerstva ne može da postoji bez podrške univerziteta i akademske sfere.

"Zato oni uvek moraju da rade zajedno i važno je da univerzitet bude u tesnoj saradnji sa malim i srednjim preduzećima, odnosno sa tom vrstom biznisa kojima je potrebna podrška", rekao je on.

Prema rečima Hila, ako se pogleda razvoj moderne ekonomije, vidi se da su upravo zemlje koje su uspešne u integrisanju svih tih sektora vodeće u privrednom smislu.

Međutim, ambasador je dodao i da nije dovoljna samo integracija između privrede i obrazovanja, već je potrebna i geografska integraciji čitavog regiona, i da je zato konferencija koja se održava u PKS zato značajna.

"Svako ko je makar i malo vremena proveo u Srbiji svestan je značaja STEM nauka i koliko su one značajne i da su one zapravo mašina koja vuče Srbiju napred", naglasio je Hil.

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS Mihailo Vesović rekao je da je jako bitno da se uskladi interes obrazovanja i nauke sa interesima privrede i da je zato PKS pravo mesto za održavanje ove konferencije.

"U brzim tehnološkim promenama sa kojima se svi suočavamo nemoguće je bez podrške države, pre svega u razumevanju šta te tehnologije donese, odnosno kakve promene na tržištu dolaze sa takvom tehnologijom, ali i kakva nam je edukacija za budućnost potrebna", rekao je on.

Vesović je naglasio i da je ova konferencija prilika da se razmene iskustva, a posebno što najveća iskustva dolaze iz SAD.

"Način učenja danas ne može ostati zarobljen u 20. veku, mora biti prilagođen svemu onome što se promenilo i upravo ovaj skup će nam dati neke od odgovora na ta pitanja", rekao je on.

Vesović je naveo i da kada je reč o broju angažovanja žena u prirodnim naukama, posebno u inženjerstvu, Srbija ravnopravna, ako ne i u prednosti nad EU.

Kopresedavajući WBELF Zoran Cekić rekao je da na ovoj dvodnevnoj konferenciji učestvuje oko 70 dekana i rektora tehničkih fakulteta, kao i oko 30 studenta i rukovodioca vodećih kompanija i naučno-tehnoloških parkova.

"Ono što je doprinulo svemu tome i zbog čega smo svi iz regiona ovde je upravo želja da kreiramo okruženje u kome će naša deca moći da stvore uslove da kvalitetnije i bolje rade i da ostanu kod kuće", rekao je on.

Cekić je naglasio da je upravo ta ideja i doprinela da su na konferenciji prisutni skro svi odnosno čak 95 odsto dekana iz regiona

Kako je rečeno na otvaranju konferencije Western Balkan Engineering Leadership Forum (WBELF) pokreće ključne diskusije o aktuelnim izazovima i prilikama inženjerskog obrazovanja i industrije na Zapadnom Balkanu.