19. novembar 2024 13:12
Infostud: Položaj muškaraca na tržištu rada bolji u odnosu na položaj žena
BEOGRAD - Muškarci koji su zaposleni zarađuju više od žena, rade na boljim poslovima i mnogo ih je više među šefovima i direktorima firmi nego žena, objavio je danas Infostud povodom obeležavanja Dana muškaraca.
"Prema našim saznanjima i istraživanjima, u Srbiji i dalje postoji rodni jaz u platama. U proseku, muškarci ostvaruju više zarade nego žene, naročito u sektorima poput IT-a, građevine i menadžmenta, a razlog za ovo može biti veća zastupljenost muškaraca u tehničkim i visokoplaćenim sektorima, ali i na liderskim pozicijama", kaže predstavnik Infostuda Miloš Turinski.
Statistika pokazuje da su u osam od 10 najtraženijih zanimanja većinom zaposleni muškarci, objavio je Infostud.
Turinski kaže da najviše prilika za zaposlenje generalno nevezano za pol ima u sektorima kao što su prodaja i trgovina, gde se traže prodavci i komercijalisti, dok su u logistici i transportu najtraženiji vozači i magacioneri, a na trećem mestu su radnici u proizvodnji.
Ove oblasti su i dalje najčešće, ali dolazi do rasta interesovanja muškaraca i u sektorima kao što su korisnička podrška i administracija, iako prema mnogobrojnim anketama, muškarci često izbegavaju poslove koji zahtevaju dugotrajnu interakciju s klijentima.
Uprkos tome, pozicije poput korisničke ili telefonske podrške, su u top 10 poslova za koje konkurišu.
Takođe, postoji značajan broj muškaraca koji se retko odlučuju za poslove u edukaciji, socijalnim službama ili zdravstvu, jer se ovi sektori i dalje percipiraju kao “ženski“, navodi Turinski.
Na osnovu podataka zvanične statistike NSZ, moglo bi se zaključiti da je šansa za zapošljavanje, ipak, na strani muškaraca, bar ako je suditi po pregledu najtraženijih zanimanja prema prijavljenim potrebama poslodavaca.
Prema podacima Infostuda, muškarci su nešto aktivniji u traženju posla, ali se razlike među polovima, kada je ovaj segment u pitanju, ipak ne mogu smatrati drastičnim.
Kada gledamo strukturu poslova, žene često preovlađuju u sektorima poput administracije, zdravstva, i usluga, dok muškarci češće biraju poslove u proizvodnji, građevini i IT sektoru. Međutim, granice se sve više brišu, pa sve češće viđamo muškarce u profesijama koje su smatrane tradicionalno “ženskim” i obrnuto“, kaže Turinski.
Iz podataka kojima raspolaže Infostud među najtraženijim pozicijama za muškarce su i prodavac (36.928 konkurisanja), telefonski operater (16.639), kao i administrativni radnik (15.829).
Turinski napominje da ovi podaci pokazuju da se muškarci sve više uključuju u uslužni sektor, administraciju i prodaju, što ranije nije bio slučaj.
Prema podacima iz Ankete o radnoj snazi RZS, 53 odsto odsto zaposlenih u Srbiji su muškarci, dok je 47 odsto žena.
U sektoru građevine je apsolutna dominacija muškog pola sa udelom od 90,8 odsto i u poljoprivredi 70,2, dok je udeo muškaraca i žena u uslužnim delatnostima gotovo izjednačen.
Gledajući po grupama zanimanja, među rukovodiocima, direktorima i funkcionerima je 65 odsto muškaraca, dok ih je među zanatlijama čak 83 odsto, a kada su u pitanju vojna zanimanja, njihov udeo čini čak 88 odsto.
Podaci Agencije za privredne registre iz 2023. pokazuju da su muškarci zakonski zastupnici ili direktori u čak 75,6 odsto firmi, dok tek svaku četvrtu kompaniju (24,4 odsto) vodi žena.
Kada su u pitanju preduzetničke radnje, čak 66,3 odsto vlasnika čine muškarci.
U starosnoj kategoriji od 15 do 64 godine „sam svoj gazda“ može da se pohvali 76,6 odsto muškaraca, dok je udeo žena preduzetnica 23,4 odsto.
Kada je reč o zaradama, u publikaciji Republičkog zavoda za statistiku „Žene i muškarci u Republici Srbiji 2023“ se navodi da su žene plaćene manje od muškaraca u proseku za 8,8 odsto.
Ova razlika je, međutim, veća što je stepen obrazovanja niži.