24. novembar 2024 19:48

Članica Nadzornog odbora EPS: Bistrica strateški bitan projekat za Srbiju i region

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/EPS/ JASMINA PETKOVIĆ

BEOGRAD - Članica Nadzornog odbora Akcionarskog društva "Elektroprivreda Srbije" (EPS) Hilde Baken izjavila je danas da je hidroelekrana "Bistrica" strateški bitan projekat za Srbiju i region, jer bez tog kapaciteta nema ni značajnijeg učešća obnovljivih izvora u budućem energetskom miksu države.

"Projekti obnovljivih izvora energije OIE su budućnost. EPS ima sjajne inženjere, ljude sa vizijom i iskustvom, važno je da se kadrovski podmladi i da se što pre uhvati i tehnološki zalet za nove investicije. Optimista sam i mislim da EPS može i u budućnosti da bude garant energetske sigurnosti Srbije. To pokazuju i investicioni planovi. Letos smo obišli i lokaciju za izgradnju reverzibilne HE 'Bistrica'. To je strateški bitan projekat za Srbiju i region, jer je potpuno jasno da bez tog kapaciteta nema ni značajnijeg učešća obnovljivih izvora u budućem energetskom miksu države", rekla je za "Politiku" Baken.

Baken, koja je od leta prošle godine deo tima čiji je zadatak da svojim odlukama utiču na to da EPS u budućnosti bude snažna, moderna i profitabilna kompanija, navodi da je velika odgovornost i profesionalna čast biti deo jednog od najvažnijih upravljačkih tela u EPS-u i srpskoj energetici.

Ističe da EPS ima veoma dugu tradiciju proizvodnje električne energije iz hidroelektrana, a da je nedavno obišla hidroelektrane na Dunavu "Đerdap 1" i "Đerdap 2" i da je pozitivno iznenađena načinom rada, organizacije i uopšte strukturom tih hidroelektrana.

"Hidroelektrana kao što je 'Đerdap 1' je jedinstvena građevina u svetu, retko gde možete videti tako nešto. Sjajno je što je urađena revitalizacija ove HE, što joj je produžen radni vek i što je istovremeno povećana efikasnost i snaga za 100 megavata. Značajno je što se na taj način mnogo efikasnije koristi hidropotencijal Dunava", navela je Baken.

Priprema se i revitalizacija "Đerdapa 2", rekla je ona i dodala će to potpuno da osigura proizvodnju energije sa Dunava.

"Primetila sam da se u ovim elektranama svi domaćinski odnose prema funkcionisanju opreme. Treba da budete ponosni na ono što imate i da insistirate na razvoju te grane elektroenergetike", rekla je Baken.

Na pitanje kakav je njen utisak o EPS-u i srpskoj energetici, Baken je rekla da je EPS veoma složen sistem u kojem funkcioniše i rudarski i termo i hidro sektor i da nema mnogo kompanija koje tako rade.

"Za mene je bio izazov da zajednički sa kolegama sagledam kako se sve to uklapa u jedan energetski portfolio i kako da celokupna proizvodnja EPS-a bude što konkurentnija na tržištu regiona i Evrope. EPS i srpska energetika imaju dobar potencijal i zato je važno da se što efikasnije iskoristi vreme i resursi kojima raspolažete", dodala je.

Govoreći o energetskoj tranziciji kao glavnoj temi u Evropi, Baken je rekla da nijedna promena ne može da se desi preko noći a da su reforme u energetici posebno složene.

"Energetska tranzicija je neminovna i što se tiče Srbije i EPS-a i moj je utisak da je stvorena klima za promene. Postoji svest o tome da bez dekarbonizacije nema dobrih rezultata i uspeha, jer troškovi termoproizvodnje sve su veći, kao i uticaj na životnu sredinu. U tom procesu izlaska iz proizvodnje iz uglja i prelaska na čistu energiju bitno je primeniti iskustva koja su najsličnija", rekla je ona.

Dodala je da je ključno prilagoditi energetsku industriju stvarnosti i budućnosti, a da se nove tehnologije razvijaju neverovatnom brzinom i šansu za uspeh imaju samo oni sa znanjem i hrabrošću.

"Počela je profesionalizacija organizacione strukture i to je prvi korak da EPS postane efikasnija, tržišno orijentisana i profitabilna kompanija, koja predstavlja atraktivnog poslodavca, sa zaposlenima koji su motivisani. Cilj je da EPS bude usmeren ka kupcima i da se razvojem investicija ostvare planovi za povećanje udela obnovljivih izvora i za dekarbonizaciju, uz posebnu brigu o merama zaštite životne sredine", rekla je Baken.

Istakla je da su to sve obaveze ne samo EPS-a već i cele države, a istovremeno - dobrobiti transformacije kompanije treba da budu vidljive za svakog građanina Srbije, jer dobro organizovan i uspešan EPS utiče na uspehe i rezultate celokupnog društva.