25. novembar 2024 13:29

Fiskalni savet: Završni račun za 2023.donosi nova saznanja koja pre nisu bila dostupna

Izvor: TANJUG

Foto: FISKALNI SAVET REPUBLIKE SRBIJE

BEOGRAD  - Fiskalni savet pozdravio je danas praksu koja se već nekoliko godina unazad ustalila koja podrazumeva da se budžet za narednu kalendarsku godinu Skupštini predlaže na raspravu i usvajanje istovremeno sa završnim računom za poslednju završenu kalendarsku godinu i ocenio da Završni račun za 2023. donosi neka nova saznanja koja ranije nisu bila dostupna.

Kako je navedeno u Analizi Predloga zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2023. godinu, to je dobar način za ostvarivanje

kontinuiteta u transparentnom i predvidljivom planiranju i realizaciji javnih

prihoda i rashoda, koji doprinosi preciznijem sagledavanju različitih elemenata fiskalne politike koju vlada vodi.

"U tehničkom smislu, Završni račun za 2023. donosi neka nova saznanja koja ranije nisu bila dostupna, iako fiskalni rezultat ostaje gotovo

nepromenjen u odnosu na nivo o kojem je Ministarstvo finansija u realnom vremenu izveštavalo. Ta nova saznanja tiču se, prvenstveno, iskazivanja detaljnije strukture naplaćenih prihoda i utrošenih javnih sredstava (po programima i programskim aktivnostima za svakog budžetskog korisnika) koja u sebi sadrži i realizaciju sopstvenih prihoda i rashoda indirektnih budžetskih korisnika - o čemu se ne izveštava u redovnim mesečnim tabelama koje objavljuje Ministarstvo finansija", naveo je Fiskalni savet.

Kako je navedeno, završni račun donosi obrazloženje predlagača (vlade) za odstupanja stvarne realizacije rashoda u odnosu na budžetski plan, prikazuje detaljan izveštaj o upotrebi tekuće budžetske rezerve koja sadrži i finansijske efekte poverljivih rešenja i iznosi određene pokazatelje koji bi trebalo da omoguće praćenje učinaka budžetskih programa

koji su se tokom godine realizovali.

Sve to su, zapravo, informacije koje ranije nisu mogle da budu poznate, što ovaj akt čini neizostavnim delom budžetskog procesa i vrlo važnim alatom za sticanje preciznijeg uvida u javne finansije Srbije.

Fiskalni savet je naveo da postoji nekoliko aspekata u okviru kojih vidi prostor za suštinska (i tehnička) unapređenja koja bi dodatno rasvetlila važna pitanja koja u postojećim okolnostima ostaju nedovoljno razjašnjena.

"Naša je ocena da Predloženi završni račun za 2023, s jedne

strane, donosi dodatne (i analitički) važne informacije o karakteristikama fiskalne politike koja je u toj godini vođena. Tu, osim elemenata koje smo već pomenuli, izdvajamo finansijske izveštaje (bilanse) republičkog nivoa vlasti i niz dopunskih tabela iz kojih se mogu videti prihodi i rashodi poprilično detaljnog nivoa dezagregacije. Takođe, iskazuju se i prihodi iz konsolidovanih izveštaja indirektnih budžetskih korisnika koji se inače nisu pratili u realnom vremenu, zajedno sa rashodima koji su se finansirali iz tih izvora (odnosilo se, mahom, na osnovne i srednje škole, kao i ustanove višeg i univerzitetskog obrazovanja)", navodi Fisalni savet.

Takođe da je se pritom i detaljan izveštaj o primljenim donacijama i kreditima, izveštaj o garancijama datim u toku 2023. godine i slično, koji mogu da budu od velike koristi.

Fiskalni savet ukazuje da, sa druge strane, postoje i neki važni aspekti Završnog računa koji još uvek nisu razvijeni do potrebnog nivoa.

Reč je o izveštavanju o odstupanjima realizovanih rashoda u odnosu na plan, izveštavanju o upotrebi tekuće budžetske rezerve i merenju i izveštavanju o učincima budžetskih programa.

Kako je navedeno, propusti u planiranju javnih rashoda, posmatrano u masi, svedeni su na prihvatljiv obim.

U dokumentu se navodi da još uvek nema transparentnog prikazivanja neto budžetskih pozajmica, sa kojih je isplaćivana podrška preduzećima u energetskom sektoru.

Energetska preduzeća u vlasništvu države dobila su skoro 50 mlrd dinara u 2023. godini, bez da je to završni račun prikazao, navodi Fiskalni savet.

Tekuća budžetska rezerva u 2023. ostala je u okviru zakonskog limita od četiri odsto prihoda Republike, navodi se između ostalog u dokumentu Fiskalnog saveta