3. decembar 2024 09:13

Virc: Litijum sirovina budućnosti, veliki potencijali Srbije za razvoj litijumskih ležišta

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/pedrosek

BEOGRAD - Srbija je mnogo bogatija prirodnim resursima, uključujući kritične minelarne sirovine kao što je litijum, u odnosu na Nemačku, kaže predsednik najvećeg nemačkog industrijskog udruženja VDMA Mining & Minerals Markus Virc i ističe da Srbija ima veliku šansu kada je reč o litijumu i da će, ako je ne iskoristi i ne počne sa proizvodnjom te sirovine, morati da je uvozi iz drugih zemalja.

Virc je u intervjuu za ''Večernje novosti'' naveo da se litijum sve više prepoznaje kao sirovina budućnosti zbog svoje centralne uloge u skladištenju obnovljive energije i proizvodnji električnih vozila što, dodao je, otvara velike prilike, ali zahteva i pažljivo upravljanje resursima i poštovanje strogih ekoloških i bezbednosnih standarda.

Istakao je da Srbija nudi izvanredne mogućnosti za razvoj litijumskih ležišta, koja su od suštinskog značaja za globalna tržišta, posebno u kontekstu proizvodnje baterija za električna vozila.

''Projekat 'Jadar' ima potencijal da zaokruži ceo sistem i lanac proizvodnje, da ne bude izvoznik sirovine uz jeftinu radnu snagu, već da se ceo proizvodni lanac visoke tehnologije odvija u Srbiji, od eksploatacije rude do prerade i proizvodnje baterija'', istakao je Virc koji je nedavno učestvovao na trećoj međunarodnoj konferenciji lidera iz oblasti ekologije i poslovanja ''Look up 2024:Zelena tranzicija i peta industrijska revolucija'' koja je održana u Beogradu.

Dodao je da je najbolja opcija za svaku zemlju da lanac vrednosti i svi benefiti ostanu tu, uz otvaranje radnih mesta i ekonomski napredak.

Virc je naveo da u Nemačkoj postoji jedan projekat za eksploataciju ovog minerala ''Zinvald'', u blizini Drezdena i da Nemačka želi da se taj rudnik otvori što pre ističući da se ulažu napori da se to ostvari i da se, ako sve bude išlo po planu, može očekivati da će rudnik biti aktivan za dve godine.

Na konstataciju da projekat ''Jadar'' u Srbiji nailazi na otpor dela javnosti i pitanje na koji se način u Nemačkoj i razvijenim zemljama za projekte poput ovih obezbeđuju garancije da će biti realizovan u skladu sa najvišim standardima i da će uticaj na životnu sredinu biti sveden na minimum, Virc je rekao da je debata neophodna i da treba da postoji sučeljavanje različitih stavova, ali da oni treba da budu racionalni i zasnovani na činjenicama.

Napomenuo je da je kao član delegacije koju su činili nemački ugledni naučnici, stručnjaci i univerzitetski profesori, imao priliku da se upozna sa studijama kompanije ''Rio Tinto'' o uticaju rudnika na životnu sredinu i dodao da ne zna nijedan drugi rudarski projekat na međunarodnom nivou koji je obezbedio toliko detaljnih, dubinskih istraživanja i analiza i objavio ih.

''Opoziciji i protivnicima projekta preporučujem da pogledaju objavljene studije i ispitaju sve dostupne podatke, da se konsultuju i sa nezavisnim međunarodnim stručnjacima. Ovo je poznat projekat na globalnom nivou i u njega imaju uvidi i eksperti van Srbije'', naveo je Virc.

Ukazao je i da nemačko iskustvo pokazuje da, ako rudarska kompanija uradi ''domaći zadatak'' , odnosno sve potrebne analize i istraživanja, sa projektom mora da se krene dalje, jer se, kaže, inače propuštaju prilike.

Na podsećanje da je Srbija potpisala Memorandum o razumevanju o strateškom partnerstvu sa EU u oblasti kritičnih mineralnih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila i pitanje da li to predstavlja još jedan vid garancije da će kopanje i prerada litijuma u Srbiji biti pod lupom EU, Virc kaže da EU ima visoke standarde, možda najviše u svetu, i da je važno za Srbiju da učestvuje i sarađuje sa EU, da se ugleda na njeno iskustvo i da primenjuje evropsku regulativu.

Upitan o odnosu nemačke javnosti prema otvaranju rudnika litijuma ''Zinvald'', Volc kaže da javnost u Nemačkoj generalno ima kritički pogled na rudarstvo i da otpor počinje još iz 70-ih godina 20. veka, ali da su se promenili načini izvođenja rudarskih aktivnosti u poređenju sa tim periodom i da javnost uviđa koliko je otvaranje rudnika značajno za Nemačku.

''Za kreiranje novih radnih mesta i za čitav taj region koji ekonomski nije jak rudnik će doneti privredni napredak.Takođe, to je strateški važno za Nemačku da bi išla u korak sa svetom'', naveo je Volc.