4. decembar 2024 12:51
PKS: Ratifikacijom Minamata konvencije smanjuje se trgovina živom, čuva životna sredina
BEOGRAD - Zakon o potvrđivanju Minamata konvencije o živi, koji je Skupština Srbije usvojila na inicijativu Privredne komore Srbije (PKS), omogućiće smanjenje i prestanak snabdevanja i trgovine živom, kao i smanjenje emisija i ispuštanja žive u životnu sredinu, saopštila je danas PKS.
Sekretar Udruženje za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala PKS Dragan Stevanović je ocenio da će ratifikacija omogućiti Srbiji pristup međunarodnim fondovima za sanaciju kontaminiranih lokacija i upravljanje otpadom koji sadrži živu.
Prema njegovim rečima dva glavna projekta uključuju dekomisiju hlor-alkalnih postrojenja u Pančevu i Kruševcu, kao i bezbedno zbrinjavanje otpada što će smanjiti rizik od emisije žive i doprineti rešavanju problema industrijskog i medicinskog otpada.
"Ratifikacija je veliki uspeh za Srbiju i korak ka rešavanju dugogodišnjih problema sa živom a rezultat je zajedničkog rada svih zainteresovanih strana i važan za budućnost životne sredine i zdravlje stanovništva", rekao je on.
Potvrđivanje Minamata konvencije omogućava korišćenje grantova iz programa Globalnog ekološkog fonda (GEF).
U okviru GEF-8 programa obezbeđeno je 346 miliona dolara za period od 2023. do 2026. godine, dostupnih zemljama potpisnicama Konvencije.
Nacionalni inventar emisija žive ukazuje da je energetski sektor najveći izvor emisija žive u Srbiji, sa više od 52 odsto emisija koje potiču iz termoelektrana.
Ostali izvori uključuju stomatološki i medicinski otpad, kao i metalurške procese.
"Ratifikacija će omogućiti modernizaciju termoelektrana i uvođenje postrojenja za odsumporavanje, što će doprineti smanjenju zagađenja i usklađivanju sa evropskim standardima", istakao je Stevanović.
Srbija je Minamata konvenciju potpisala 2014. godine, a inicijativu za ratifikaciju Privredna komora Srbije je pokrenula prošle godine.
Konvencija predstavlja prvi međunarodni akt koji reguliše upotrebu supstance štetne po zdravlje i životnu sredinu.
Do juna 2023. godine ratifikovalo ju je 139 zemalja i Evropska unija.