19. decembar 2024 19:52

Plenković: Postoji namera EU i SAD da se reši pitanje NIS-a

Izvor: TANJUG

Foto: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

BRISEL - Predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković izjavio je večeras u Briselu da postoji namera EU i SAD da se reši pitanje Naftne industrije Srbije (NIS) koja je u većinskom ruskom vlasništvu, kao i da se poštuju ugovori i nastavi saradnja između JANAF-a i NIS-a .

"Budući da velika većina nafte koja dolazi u Srbiju dolazi putem JANAF-a, radimo na tome da se, ako i bude nekog režima, poštuju postojeći ugovori i da ova saradnja između JANAF-a i NiS-a time ne bude obuhvaćena", rekao je Plenković novinarima u Briselu.

Intext service Video

Plenković je, nakon najave SAD da će uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva, podsetio da je o tome juče u Briselu razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.

"Postoji intencija i na nivou EU, ali i na strani SAD i još nekih drugih aktera da se, s obzirom na strukturu vlasništva Naftne industrije Srbije, a ona je 50 odsto u ruskom vlasništvu plus još šest odsto u ruskom vlasništvu, ali tih šest odsto nije pod režimom sankcija ili promeni sastav vlasništva te kompanije, što je glavni i ključni cilj, a drugo je da se poštuju ugovori koji su na snazi. Ugovor koji je trenutno na snazi između JANAF-a i NIS-a je još dve godine na snazi", rekao je Plenković.

Istakao je da Hrvatska na Krku ima naftni terminal i terminal tečnog prirodnog gasa, koji su bitni za sve njene susede.

Srbija neće zbog Hrvatske ostati bez nafte, moramo naći rešenje

Predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković poručio je danas, povodom najave da će SAD uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva, da su u Briselu razgovarali o saradnji JANAF-a i NIS-a i poručio da se mora naći rešenje koje je održivo i za JANAF i za energetsku politiku i ekonomiju Srbije, kao i da Srbija neće zbog Hrvatske ostati bez nafte.

"Ja mislim da nikome nije u interesu da bilo ko, pa ni Srbija, ostane bez nafte i Hrvatska sigurno neće biti ta koja će biti predvodnik takve politike", rekao je Plenković novinarima u Briselu gde je o tome razgovarao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

On je rekao da su razgovarali o saradnji između JANAF-a i NIS-a s obzirom na to da praktično svu naftu Srbija dobija Jadranskim naftovodom, iz Omišlja do rafinerije u Pančevu.

Intext service Video

"Tu moramo naći rešenje koje je održivo i koje je dobro i za JANAF i za energetsku politiku i ekonomiju Srbije. To je ono što smo, ja bih rekao, svi i te kako dobro razumeli", rekao je Plenković.

Naglasio je da Srbija neće zbog Hrvatske ostati bez nafte, kao i da Hrvatska nije ta koja bi na bilo koji način, kako je rekao, bilo kome, u ovom slučaju Srbiji, koja je u smislu snabdevanja iz tog pravca, praktično 95 odsto zavisna od Hrvatske, onemogućila snabdevanje.

Napomenuo je da barže koje dolaze Dunavom sa Crnog mora mogu da prevezu samo male količine, nedovoljne za funkcionisanje.

"Hrvatska ima svoju energetsku infrastrukturu, zato konačno i imamo taj terminal u Omišlju, zato postoji Jadranski naftovod, zato postoji LNG terminal, zato ulažemo u plinovode, kako bismo svoju geostratešku poziciju iskoristili za vlastitu energetsku sigurnost, ali i za mogućnost da i susedne zemlje takođe imaju diversifikovano snabdevanje energentima", naveo je Plenković.