30. decembar 2024 13:37
Na domaćem tržištu rada oko 100.000 IKT profesionalaca sa oko 6.000 diplomaca
BEOGRAD - Na redovnoj skupštini Srpske IT Asocijacije (SITA) danas su izabrani članovi Upravnog odbora, a među izabranima je i direktorka kompanije DataArt Marina Varzar, koja ističe da su talenti iz Srbije visoko konkurentni na globalnom nivou i da je za održavanje tog trenda ključno ulaganje u njihov razvoj.
"Srbija ima oko 100.000 IKT profesionalaca, sa oko 6.000 novih diplomaca koji svake godine ulaze na tržište rada. Talenti iz Srbije su konkurentani na globalnom nivou, ali su neophodne konstantne investicije u obrazovanje, obuku i razvoj kako bi se ovaj trend nastavio i u budućnosti. Još jedan ključan faktor su finansijski benefiti koje je vlada uvela pre nekoliko godina. Ove poreske olakšice čine Srbiju finansijski atraktivnim i konkurentnim igračem na globalnoj sceni", rekla je Varzar, navodi se u saopštenju.
Početkom 2024. godine, osnovana je Srpska IT Asocijacija (SITA), koja trenutno okuplja više od 15 članova iz oblasti informacionih tehnologija, a očekuje se da će joj se pridružiti još IT kompanija iz zemlje.
Asocijacija se zalaže za bolji zakonodavni okvir koji će omogućiti lakši razvoj IT kompanija, pružiti povoljne uslove za poslovanje i povećati konkurentnost srpskog IT sektora na globalnom tržištu.
Novoizabrani predsednik Upravnog odbora i direktor kompanije DXC Luxoft Srbija Mihajlo Poštić istakao je da žele da budu glas industrije pred ključnim institucijama i da zajedno sa njima stvaramo povoljno poslovno okruženje koje će omogućiti srpskom IT sektoru da se pozicionira kao jedna od najpoželjnijih lokacija globalnih kompanija.
Među izabranim članovima Upravnog odbora su i direktor kompanije EPAM Systems Goran Prijić predsednik kompanije AIGO Dragan Popović, vlasnik kompanije Way4Services Vasily Markov i direktor kompanije Endava Slobodan Bogdanović.
Na prethodnoj Skupštini SITE za direktora organizacije izabran je Marko Vučetić, koji kaže da će se u narednim mesecima fokusirati na realizaciju konkretnih inicijativa, kao što su rad na poreskim olakšicama za IT kompanije, povećanje međunarodne vidljivosti Srbije na tehnološkoj mapi i proširenje saradnje sa obrazovnim institucijama radi obuke budućih IT stručnjaka.
"Poseban akcenat stavićemo na podršku malim i srednjim firmama, kroz povezivanje sa globalnim partnerima i otvaranje prilika za izlazak na svetsko tržište", kazao je Vučetić.