18. maj 2023 14:15

NALED: Lokalnim samoupravama do četiri miliona evra za preradu otpadnih voda

Izvor: TANJUG

Foto: NALED, logo

NOVI SAD - Kada se usvoji novi IPARD program, lokalne samouprave bi mogle da konkurišu za bespovratna sredstva do četiri miliona evra, kako bi izgradile postrojenja za preradu otpadnih voda, rečeno je danas na sednici NALED-ovog Saveza za hranu i poljoprivredu.

"NALED bi im pomogao da se pripreme za učešće na konkursima i sprovođenje javnih nabavki, a na Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je da ovu meru što pre akredituje i otpočne Javne pozive i apliciranje za sredstva iz IPARD-a 3", navodi se u saopštenju iz NALEDA.

Na sednici, održanoj na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, rečeno je da se u Srbiji prečiščava manje od osam odsto komunalnih otpadnih voda, navodi se u saopštenju Naleda.

Dodaje se su sve lokalne samouprave dužne da do 2040. godine izgrade svoja postrojenja, što, kako navode, zahteva ozbiljne investicije.

"Novi IPARD program biće velika šansa za gradove i opštine da dobiju sredstva kako za prečišćavanje otpadnih voda, tako i za izgradnju puteva, sistema za snadbevanje vodom, postrojenja za bio gas i proizvodnju toplotne energije", piše se u saopštenju.

Kako se navodi, državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dušanka Golubović rekla je da će uvezivanjem svih registara u eAgrar, Ministarstvo odsad moći bolje da upravlja budžetom, meri efekte podsticaja i u skladu sa tim menja i formira pravila na koji način se dodeljuju subvencije.

"Kroz eAgrar stvaramo osnovu za dalji rad. Ako danas sprovedemo neku meru, efekat ne možemo videti već sutra, ali će nam eAgrar omogućiti da imamo uvid u ostvarene rezultate, na osnovu kojih ćemo planirati buduće mere. Ono što nam fali jeste konkurentnost, jer smo još uvek zatvoreno tržište i zato je proces EU integracija važan", rekla je Golubovićeva.

Ona je objasnila da je cilj jačanje srpske poljoprivrede i stvoranje uslova da sutra naši proizvođači mogu da se takmiče na mnogo većem tržištu.

Predsednica Saveza za hranu i poljoprivredu i izvršna direktorka kompanije Carnex Tamara Penjić navela je predloge za naredni period i izrazila spremnost NALED-a da bude partner resornom ministarstvu i Vladi Srbije u implementaciji navedenih mera.

"Smanjenje adminsitrativnih prepreka za trgovinu je jedan od naših stalnih prioriteta, kao i usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim standardima, jer to predstavlja i bolje i sigurnije uslove tržišnog poslovanja. Ukidanje pdv-a na donacije hrane obeležene oznakom 'najbolje upotrebiti do' je, takođe, jedna od preporuka koje su potekle od našeg Saveza i mnoge članove zanima kako će se to odvijati u naredom periodu", objasnila je Penjićeva.

Navodi se da su predstavnici NALED-a ukazali na problem sa kojim se većina poljoprivrednika suočava kada treba da obezbede sredstva za predfinansiranje investicija, budući da subvencije države dođu kasnije, nakon realizacije.

"Predlog je da se obezbede povoljnije kreditne linije i programi koji bi pokrili ove troškove, kao i da se na jednom mestu objedine informacije o svim vidovima podrške, aktuelnim kreditima i podsticajima koje nudi država kroz IPARD i druge fondove", kažu iz Naleda.

Kako objašnjavaju, potrebno je da se domaćim i stranim investitorima na jednom mestu pruže informacije o raspoloživim kapacitetima, otvorenim tržištima, uslovima za dobijanje građevinskih dozvola i pravnom okviru za proizvodnju i bezbednost hrane.