30. jun 2023 19:41

Udruženja reciklera Srbije: Zbrinuta rekordna količina opasnog otpada

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Vikentiy Elizarov, ilustracija

BEOGRAD - Rekordna količina opasnog otpada od 34.000 tona zbrinuta je u prvom kvartalu ove godine, što predstavlja povećanje od 30 procenata u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuju preliminarni podaci Udruženja reciklera Srbije.

Udruženje je saopštilo da je na ovaj način nastavljen trend rasta nakon rekordne 2022. godine, u toku koje je zbrinuto više od 124.000 tona.

Ističe se da su reformisana zakonodavna i finansijska politika Ministarstva zaštite životne sredine, te razvojna strategija ministarke Irene Vujović obezbedili pravno stabilno i finansijski predvidivo okruženje za rad industrije posebnih tokova otpada i sada se vide rezultati te politike: rekordan rast tretmana, rast broja zaposlenih, ukupan tehnološki razvoj te najveći broj registrovanih patenata i preduzeća u ovoj industriji ikada.

Predsednik Udruženja reciklera Srbije Nikola Egić naglasio je da prethodna godina predstavlja novi početak i vetar u leđa industriji posebnih tokova otpada, što je rezultat napora Ministarstva zaštite životne sredine u prethodne tri godine u cilju izgradnje sveobuhvatnog sistema za upravljanje otpadom u Srbiji.

"Finansiranje tretmana električnog i elektronskog otpada, otpadnih guma, ulja i akumulatora u 2022. godini finalizovano je u martu ove godine isplatom četvrtog kvartala, čime je zaokružena najbolja godina u radu veoma složenog proizvodnog ciklusa, koji pored naših operatera uključuje i ceo lanac sakupljača, sistem koji upošljava više od 15 hiljada ljudi u oko 3000 preduzeća širom Srbije", naveo je on.

Primetno je i povećanje broja operatera i broja izdatih dozvola, gde je u prethodne tri godine zabeležen kumulativan rast od čak 26 procenata.

"Na taj način smo došli do istorijskog maksimuma, pa nastavak blagovremenog finansiranja tretmana otpada i podaci za prvi kvartal tekuće godine ulivaju optimizam i pokazuju ispravan pristup države i resornog ministarstva, koji nesumnjivo vodi i daljem rastu naše industrije i povećanju broja operatera i zaposlenih”, izjavio je Egić.

Napomenuo je da je novim zakonom, koji je izgradnju sistema za upravljanje otpadom podigao na nivo jednog od priroteta države, uz izradu nacionalnog programa za upravljanje otpadom za narednu deceniju i otpočinjanje snažnog investicionog ciklusa u ovoj oblasti, ostvaren potpuno novi kontekst za rad i razvoj naše industrije.

"Sazrela je svest da je pravilno upravljanje otpadom pitanje javnog zdravlja, ali i preduslov za dalji razvoj društva uopšte, imajući u vidu i ograničavanje pristupa međunarodnom tržištu u perspektivi za one zemlje koje nisu u stanju da obezbede poštovanje ekoloških standarda, čiji je upravljanje otpadom jedan od najbitnijih elemenata", rekao je on.

Dodao je da resorno ministarstvo ulaže napore u dalje unapređenje pravnog okvira, što se ogleda i u nedavnim izmenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom, kao i izgradnju infrastrukture za sakupljanje otpada.

"Tako će biti obezbeđeni preduslovi da se kao društvo suočimo sa svim izazovima u ovoj oblasti i da, poput naših operatera, kompletan sistem upravljanja otpadom bude po najvišim evropskim standardima”, predsednik Udruženja reciklera Srbije.

Udruženja reciklera Srbije saopštilo je i da je industrija posebnih tokova otpada od 2010. godine do danas zbrinula više od 1,2 milijardu kilograma opasnog otpada, u šta spada 500 hiljada tona otpadnih guma, 360 hiljada tona električnog i elektronskog otpada, 240 hiljada tona akumulatora, 58.000 tona otpadnih ulja i 22 hiljade tona otpadnih vozila.