21. decembar 2022 13:09

Miroslav Tomašević: U energetsku tranziciju bez srljanja, nego po meri države i EPS-a

Izvor: TANJUG

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Miroslav Tomašević izjavio je danas da je EPS u poslednjih godinu dana napravio pomak zahvaljujući kome čitav sistem polako počinje stabilno da funcioniše i da za potpunu stabilizaciju rada treba vremena, ali da će se uspeti u tome.

"EPS je kao najveća kompanija koja se bavi proizvodnjom električne energije, stub razvoja države. Ovo što je EPS uradio u poslednjih godinu dana je da smo napravili pomak i polako sistem dolazi na svoj stabilan rad. To još nije do kraja onako kako sam zamislio, ali treba vremena. Imamo vremena i uspećemo u tome", kazao je Tomašević.

Na 2. Međunarodnoj stručnoj konferenciji "Kako sprovesti održivu tranziciju u elektroenergetskom sektoru Zapadnog Balkana?”, Tomašević je naglasio da u energetsku tranziciju ne treba da srljamo, nego da je sprovedemo po meri EPS-a, odnosno po meri države Srbije.

"Svaki ishitren korak može da košta. Sad smo videli kako i šta se dešava na tržištu električne enerigje", upozorio je direktor EPS-a..

On je dodao da je EPS tržišna kompanija koja, kad ima viškove struje, može da je izvozi.

"Ali, nije to imperativ, jer je imperativ snabdevanje građana i industrije Srbije, ali naravno način da pokažemo da stajemo polako na zdrave noge je i taj izvoz", rekao je Tomašević.

On je kazao da će energetska tranzicija biti sprovedena, dodavši kako će Srbija ima svoj put u tu tranziciju.

"Imamo svoj put koji će svakako biti trasiran tako da bude održiv. Nikako da budemo zavisni od uvoza, jer videli ste kako to izgleda finansijski", poručio je Tomašević.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović naglasila je, u video poruci učenicima konferencije, da za energetsku tranziciju najpre treba stvoriti zakonski okvir kako bi se uključili veći kapaciteti iz obnovljivih izvora energije, zatim da se razvijaju hidrokapaciteti, poput hidroeketrana "Bistrica" i "Đerdap 3" i da se povećavaju i jačaju prenosni kapaciteti elektroeneretskog sistema.

"Srbija se i dalje oslanja na uglaj kao bazni energent. Mi smo posle 30 godina gradimo novo postrojenje na ugalj koje će nam doneti više od 300 magavata na mreži, što je izuzetno bitno u vreme energetske krize, ali je ono po svim evropskim i svetskim ekološkim standardima", rekla je ministarka Đedović.

Naglasila je da je bitno da se tranzicija planira tako da bude održiva i društveno prihvatljiva, uz napomenu da će taj proces dosta koštati.

"Nameravamo da u narednoj deceniji uložimo 30 milijardi evra u enegetski sisitem i da reformišemo poslovanje javnih preduzeća. Zato je važno da tranzicija ima podršku građana i struke i da se privuku investitori", zaključila je Đedovićeva.