8. septembar 2023 08:29
Otvoren Međunarodni sajam CIFIT u Kini, Srbija zemlja počasni gost
SJAMEN - U kineskom gradu Sjamenu u pokrajini Fuđijen, danas je otvoren 23. Međunarodni sajam investicija i trgovine (CIFIT 2023) na kojem učestvuje i Srbija, kao zemlja počasni gost.
Srbija na ovom inače najvećem sajmu investicija na svetu ima svoj paviljon na kojem će tokom sva četiri dana biti predstavljani projekti iz Srbije koji su najbolje prilike za investicije.
Poseban akcenat će biti stavljen na predstavljanje projekta EKSPO 2027, BIO4 Kampus u Beogradu, inovacioni distrikt u Kragujevcu, kao i Mapa investicija za ciljeve održivog razvoja UN (SDG) za Srbiju, koju su zajednički izradile Vlada Srbije i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji.
Na svečanom otvaranju CIFIT 2023, govorila je u ime delegacije Srbije i potpredsednica vlade i ministarka kulture Maja Gojković koja je tom prilikom čestitala Vladi Kine, provinciji Fuđijen i gradu Sjamenu na dobroj organizaciji ovog prvorazrednog skupa od globalnog značaja.
"Posebno me raduje što je održavanje ovog događaja omogućeno zahvaljujući viziji velikog prijatelja srpskog naroda predsednika Si Đinpinga. Predsednik Si je mnogo puta bio pokretač inicijativa koje su za cilj imale podsticanje bliže saradnje među državama i narodima kroz zajedničke napore usmerene ka rešavanju globalnih izazova i boljitku celog čovečanstva", kazala je Gojković i podsetila na njegovu poruku da probleme sa kojima se suočava svetska ekonomija ne može rešiti jedna država i da svi zajedno moraju da stave zajedničko dobro čovečanstva ispred pojedinačnih sopstvenih interesa.
Ona je kazala i da je srpska ekonomija integrisana u sistem međunarodne ekonomije, a u tim kriznim okolnostima, kako je naglasila, testira se snaga svakog sistema.
"Mogu slobodno da kažem da je Srbija među zemljama koje su imale najbolje odgovore i rezultate u vreme krize. a zahvaljujući tome, naše državne finansije su stabilne, što nam dozvoljava da ulažemo u infrastrukturu i imamo priliv investicija koji omogućava privredni rast", istakla je potpredsednica Vlade Srbije.
Kako je dodala. pored ulaganja u puteve, autoputeve, bolnice i škole, plan koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno predstavio, do 2027. doprineće daljem razvoju srpske ekonomije, ali i dodatnom smanjenju nezaposlenosti i povećanju standarda građana Srbije, kako mlađe, tako i starije populacije.
Gojković je kazala i da ekonomija Srbije vidi samo koristi od strateškog partnerstva sa prijateljskom Kinom sa kojom, kako je podsetila, realizujemo strateške infrastrukturne projekte u Srbiji vredne više milijardi dolara.
"Dolazak velikih kineskih kompanija kao investitora – Ziđina, Hbisa, Linglonga – dalo je vetar u leđa daljem snažnom ekonomskom razvoju Srbije, a kineski investitori su danas vodeći srpski izvoznici u svet", kazala je Gojković.
Ona je navela i podatak da je Kina u 2021. i 2022. bila najveći strani investitor u Srbiji, a da se u periodu 2010-2022. po ukupnom prilivu investicija nalazi na drugom mestu.
"Samo u prošloj godini priliv investicija iz Kine dostigao je 1,5 milijardu dolara. Kineske kompanije u Srbiji trenutno zapošljavaju više od 28.000 radnika, a najveći broj zaposlenih je u sektoru automobilske industrije, rudarstva i energetike, metalsko-mašinskoj industriji i elektroindustriji", kazala je ona i dodala da je Kina trenutno drugi spoljnotrgovinski partner Srbije, prvi u uvozu, a na petom mestu po vrednosti izvoza.
Tokom poslednjih 10 godina izvoz Srbije u Kinu, prema rečima Gojkovićeve je povećan čak 185 puta, a samo u protekle tri godine je porastao 3,3 puta.
"U ovoj godini, uprkos svim izazovima u globalnim trgovinskim tokovima, naša robna razmena nastavila je trend snažnog rasta, a za ovakav rezultat veliku zaslugu imaju kineski investitori kao što je kompanija Ziđin", kazala je ona.
Gojkovićeva je zaključila i da je za prevazilaženje izazova koji su pred nama potrebna mobilizacija čitave svetske zajednice, kako bi se zajedničkim snagama poboljšala stabilnost i otpornost ekonomija i privreda i doprinelo njihovoj dubljoj integrisanosti u funkciji stabilnog rasta svetske trgovine kao i jačanja ekonomije u celini, jer samo tako spremni možemo dočekati buduće izazove i krize i pravovremeno reagovati na njih.
U srpskoj delegaciji u Kini pored Gojković su i ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović, ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
CIFIT se ove godine održava pod sloganom "Otvorenost i integrisanost - put ka kakvalitetnom razvoju", a u fokusu ove četvorodnevne manifestacije biće zelena energija, održivi razvoj i digitalna ekonomija.
Međunarodni sajm CIFIT omogućava izlagačima da predstave svoje proizvode i plasiraju ih na nova tržišta, kao i da pospeše postojeće i steknu nove poslovne kontakte.