12. septembar 2023 10:53
Bojan Bogdanović: Ministarstvo je uvažilo sve predloge za zelenu tranziciju u gradnji
podeli vest
BEOGRAD - U okviru Svetske nedelje zelene gradnje, Savet zelene gradnje Srbije (SZGS) organizovao je danas u Privrednoj komori Srbije događaj pod nazivom "Tranzicija u službi zelene gradnje", a Bojan Bogdanović ispred SZGS rekao je da su izuzetno zadovoljni jer je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u toku izrade izmena Zakona o planiranju i izgradnji uvažilo njihove predloge i sugestije.
"Jasno se vidi da je i država stala iza celog ovog procesa i da je on posmatran kao jedan od prioriteta. Mislim da sada i najveći skeptici koji su osporavali klimatske promene ne mogu da ignorišu ovo što se dešava. Zahvaljujem nadležnom Ministarstvu koje je u pripremi izmena Zakona o planiranju i izgradnji veoma hrabro predvidela izmene upravo u oblasti zelene gradnje i energetske efikasnosti, takođe, prihvatili su gotovo sve sugestije i predloge Saveta i članica Saveta zelene gradnje koje smo dali u fazi pripreme teksta zakona", rekao je Bogdanović.
Dobili smo i poziv da učestvujemo u radnim grupama, koje će raditi na izradi podzakonskih akata koje treba da pomognu da te dobre odredbe zakona u ovom sektoru budu što bolje primenjene u praksi, dodao je on.
"Ovde danas imamo veliki broj renomiranih predavača koji će nam govoriti o raznim temama i mislim da ćemo posle toga svi biti još spremniji da se priključimo ovoj tranziciji. Dobili smo priliku, potrebno je da je iskoristimo", rekao je Bogdanović.
Državna sekretarka u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović rekla je da se kroz ceo zakon provlače odredbe o zelenoj tranziciji, da se uvode novi termini koji do sada nisu postojali poput "zelene infrastrukture" i da su po prvi put uvedene odredbe o podsticaju odnosno davanju većeg značaja elektromobilnosti kao vidu ekološkog saobraćaja.
"U osnovna načela na kojima počiva kompletno planiranje, uređenje i korišćenje prostora nova tačka je zelena gradnja. Objašnjen je termin i pojam zelene infrastrukture i zelene tranzicije - šta to u stvari zapravo znači. Ostali smo na teorijskim definicijama gde smo ušli u precizno definisanje i mogućnost implementacije", rekla je Damnjanović.
Sve što nije u zakonu precizno objašnjeno, dodala je ona, biće učinjeno kroz donošenje podzakonskih akata.
"Zakonski rok koji smo sebi zadali je 60 dana od dana stupanja na snagu Zakona o planiranju i izgradnji, dakle do 4. oktobra ćemo imati jako puno posla", najavila je Damnjanović.
Ministarstvo je kroz izmene i dopune pomenutog zakona, dodaje ona, neposredno i posredno pričalo o održivom planiranju prostora.
"Svesni smo koliko su nam čak i zaštićena prirodna dobra devastirana. Neću nabrajati, ali svako od nas kad ide za Podgoricu i vidi u šta se pretvorio Zlatibor jasno mu je da tu država mora nešto da preduzme - upravo smo to i učinili i sve prostorne planove područja posebne namene će ubuduće donositi Vlada za zaštićena prirodna dobra, za naše nacionalne parkove koje moramo sačuvati, bar ono što je od njih ostalo, ali i da zaštitimo naše kulturne istorijske celine", istakla je Damnjanović.
Ono što se po prvi put javlja u zakonu, objasnila je ona, to je sadržano u članu 31. u pravilima građenja, i reč je o tome da se po prvi put propisuje da prilikom usvajanja planskog dokumenta ili izmene planskog dokumenta obavezno mora da se navede i procenat zelenih površina koje moraju postojati prilikom svake izgradnje.