12. mart 2024 19:31

Održan Dan internet domena Srbije, veštačka inteligencija je došla i kod nas

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Tradicionalni Dan internet domena Srbije (DIDS 2024) održan je danas u beogradskom Domu omladine pod sloganom "Budućnost je sada".

DIDS 2024 otvorili su Milan Dobrijević, državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija i Dejan Đukić, direktor Fondacije Registar nacionalnog internet donena Srbije (RNIDS) - organizatora konferencije, najavivši dalju posvećenost vlade i stručne javnosti Srbije razvoju informacionih tehnologija, sa posebnim akcentom na polje veštačke inteligencije (AI).

Ovogodišnji "ključni govornik" bila je dr Emili Roberts, ekspert u oblasti AI i mašinskog učenja, koja se skupu obratila na temu borbe protiv sajber maltretiranja u eri "dip-fejka", saopštio je organizator.

Publici se, međutim, obratila osoba koja - ne postoji, pošto je Emili Robrets bila AI persona - nepostojeća ličnost kreirana pomoću veštačke inteligencije upravo za potrebe DIDS 2024.

Izgledajući u potpunosti kao stvarna žena koja se biranim rečima i odgovarajućim akcentom obraća gledaocima u sali putem video-linka, sa "svojom" bogatom naučnom biografijom i referencama, "dr Roberts" je "lično" demonstrirala koliko tzv. "vrhunski lažnjaci - deepfakes" mogu prevariti primaoce informacija koji su uvereni da im se obraća kredibilna osoba od krvi i mesa.

Na ovo iznenađujuće izlaganje AI osobe koju su stvorili organizatori nadovezalo se u velikoj meri naredno predavanje psihološkinje Ine Poljak koja se osvrnula na ogromne i brojne rizike društvenog inžinjeringa i zloupotrebe psihologije kao nauke u okolnostima visokih tehnologija koje su u stanju da zavaraju i odvedu na misaonu stranputicu čak i relativno opreznu i digitalno pismenu osobu.

Moderatori su bili Slobodan Marković, digitalni savetnik pri UNDP-u i Marijana Borković, menadžerka za komunikacije pri RNIDS-u.

Sagovornici su preneli svoja iskustva. Glavna su da AI ne uzima poslove ljudima iz kreativnih branši, ali da im značajno pomaže u poboljšanju produktivnosti i učinka, kao i da AI menja ustaljene poslovne procese, ubrzavajući ih i automatizujući, ali uz oprez da se dalji pravci i domeni brzog razvoja AI ne mogu predvideti.

Deo konferencije bio je rezervisan za predstavljanje rezultata istraživanja o prevenciji onlajn bezbednosnih rizika za mala i srednja preduzeća, a gledaocima je prikazan film o uspešnim pričama malih firmi i domaćih preduzetnika. DIDS se, takođe, bavio prisustvom i širenjem ćirilice na domaćem internetu.