21. maj 2024 18:39

Ministarka Begović: Rešili smo problem plata naučnika i vratili njihovo poverenje

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavila je danas da je Srbija rešila dvanaestogodišnji problem plata naučnika i da je to imalo veliki efekat na to da naučnici vrate veru u svoju državu, saopštilo je ministarstvo.

Kako se navodi, Begović je govoreći na ministarskom panelu "Srbija, zemlja nauke, zemlja inovacija - Zakorači u održivu budućnost" na 66. Međunarodnom sajmu tehnike i tehničkih dostignuća na Beogradskom sajmu, naglasila da su naučnici dobili ministarstvo na koje mogu da računaju i koje razume njihove probleme i pokušava da dođe do rešenja.

"Bilo je moguće samo kroz dijalog da nađemo najbolje rešenje i u tome smo uspeli. Kada pričamo o inovacijama imali smo sistem koji se sastojao od delova puzle, bili su svi tu, ali ih je bilo potrebno struktuirati. Morate da imate sistem koji identifikuje i prati inovaciju", poručila je ministarka.

Kako je navela, u Srbiji krećemo od srednjeg obrazovanja rada mejkers labova u okviru škola, koji su rezultat i privatnog i državnog partnerstva.

"Tu je Centar za promociju nauke odigrao ključnu ulogu i to su mesta gde naši srednjoškolcii koji imaju šta da kažu i koju su inovativni, ali nisu imali uslove, sada dobili labaratorije gde nastaju njihove prve inovacije. Osnovali smo inovacione inkubatore na našim fakultetima i institutima koji predstavljaju mesto gde studenti, profesori, docenti, asistenti i svi ostali u visokoobrazovnim sistemu mogu da se informišu šta da rade sa svojom idejom, mogu da vide koji je put koji ih čeka i mogu da saznaju koji su mehanizmi podrške koje im država omogućava“, rekla je Begović.

Ona je posebno istakla da je biotehnologija doživela svoj rast u poslednjih 30 godina.

"Pararelne tehnologije su se razvile i dovele do toga da biotehnologija osvaja svet, a moja lična očekivanja su da imamo priču koja se razvija sa BIO4 Kampusom i priču koja se razvija sa IT sektorom uključujući veštačku inteligenciju, jer sada dolazi do preplitanja ove dve izuzetno moćne tehnologije. I jedna i druga mogu umnogome da doprinesu pronalasku rešenja za globalne izazove", navela je Begović.

Istakla je da je zato važno što je usvojena inicijativa Republike Srbije u Ujedninjenim nacijama da se proglasi Međunarodna dekada nauka za održivi razvoj.

"U sledećih 10 godina će zbog nje mnogo ozbiljnije po pitanju održivog razvoja da se uključe sve države članice UN, kroz svoje inovacione sisteme i različite sisteme politika, kako bismo mogli da u sledećih 20, 30 godina preživimo izazove koji su pred nama i da omogućimo bolji kvalitet života svih nas“, zaključila je ministarka.