29. oktobar 2024 19:12
Hiljade nemačkih radnika stupile u štrajk zahtevajući povećanje plate od sedam odsto
BERLIN - Hiljade nemačkih radnika zaposlenih u elektrotehničkoj i metalurškoj industriji danas su započele seriju štrajkova širom zemlje, zahtevajući povećanje plate od sedam odsto, prenosi Rojters.
Štrajkovi su pogodili kompanije Porše, Mercedes i BMW, dok Folksvagenu preti mogućnost da zatvori tri fabrike u Nemačkoj, kao i mogućnost masovnih otpuštanja i smanjenja plata za 10 odsto radnicima koji zadrže posao.
Štrajkove je organizovao je sindikat IG Metal.
Taj sindikat takođe je organizovao napuštanje radnog mesta tokom noćne smene u Folksvagenovoj fabrici u gradu Osnabriku, koja će potencijalno biti zatvorena.
Sindikat zahteva povećanje plata od 7 odsto, dok su udruženja poslodavaca ponudila povišicu od 3,6 odsto u periodu od 27 meseci.
"Ograničenje plata ne otvara radna mesta. Naša teška situacija ima potpuno drugačije uzroke od visokih plata", rekao je Harald Bak, predsednik radničkog saveta Porše AG u fabrici u Štutgartu.
Oko 500 zaposlenih izašlo je sa radnog mesta tokom noćne smene, a zatim je oko 4.000 zaposlenih stupilo u štrajk tokom jutarnje smene da bi se pridružili demonstracijama, prenosi Rojters.
''Mi nismo uzrok (problema). Zaslužili smo svoj deo i borimo se za 7 odsto“, navodi se u saopštenju radnika.
Sledeća runda razgovora između Folksvagena i predstavnika radnika biće održana sredu, ali je šef radničkog saveta kompanije zapretio da će prekinuti razgovore.
Kako navodi britanska agencija, koaliciona vlada kancelara Olafa Šolca se suočava sa izazovima zbog loših izgleda za poslovanje, dok postoji mogućnost aktuelna vlada izgubi na izborima sledeće godine.
Šolc je danas održao sastanke sa poslovnim liderima, uključujući direktora Folksvagena Olivera Blumea, čiji je tim objasnio kancelaru da je brzo rešenje problema malo verovatno.
Nemačka trgovinska i industrijska komora saopštila je da je istraživanje kompanija pokazalo da se Nemačka suočava sa još jednom godinom ekonomskog pada, a da se rast ne očekuje ni naredne godine.
''Mi se ne bavimo samo cikličnom, već upornom strukturnom krizom u Nemačkoj“, rekao je Martin Vansleben, generalni direktor (DIHK) koja je sprovela istraživanje.
On je rekao da je zabrinut zbog toga koliko Nemačka postaje ekonomski teret za Evropu i pozvao na velike reforme.
Odvojeno istraživanje udruženja automobilske industrije VDA ukazuje da bi transformacija nemačke automobilske industrije mogla dovesti do gubitka 186.000 radnih mesta do 2035. godine, od čega se otprilike četvrtina već dogodila.
''Postaje sve jasnije da Evropa, posebno Nemačka, sve više gubi međunarodnu konkurentnost“, navodi se u izveštaju VDA.
Kako se navodi, cena struje je za nemačke kompanije je do tri puta veća nego za međunarodne konkurente, na primer iz SAD ili Kine, dok se zemlja suočava sa najvišim porezima i povećanjem birokratskih obaveza.
Međunarodni monetarni fond je takođe pozvao na reforme u Nemačkoj, predlažući da vlada odbaci ustavom propisanu gornju granicu zaduživanja, odnosno dužničku kočnicu, kako bi se podstakle investicije.
Ministar finansija Kristijan Lindner, koji je danas sazvao odvojen samit zbog problema u automobilskoj industriji, izrazio je neslaganje sa ministrom ekonomije Robertom Habekom, koji je pozvao ulaganje od više milijardi evra za stimulisanje rasta industrije.