8. novembar 2024 17:32

Usvojena Budimpeštanska deklaracija o novom evropskom sporazumu o konkurentnosti

Izvor: TANJUG

Foto: AP Photo/Denes Erdos

BUDIMPEŠTA - Lideri Evropske unije su usvojili Budimpeštansku deklaraciju o novom evropskom sporazumu o konkurentnosti u kojoj se naglašava potreba za hitnim i odlučnim delovanjem da bi se ostvarili zacrtani ciljevi.

"Suočeni sa novom geopolitičkom realnošću i ekonomskim i demografskim izazovima, mi, lideri Evropske unije, odlučni smo da obezbedimo naš zajednički ekonomski prosperitet, povećamo našu konkurentnost, čineći EU prvim klimatski neutralnim kontinentom u svetu i obezbeđujući suverenitet, bezbednost, otpornost i globalni uticaj EU", ističe se u tekstu deklaracije.

Kako se navodi, evropski političari žele da učine Evropsku uniju konkurentnijom, produktivnijom, inovativnijom i održivijom.

"Imperativ je da hitno zatvorimo jaz u inovacijama i produktivnosti, kako sa našim globalnim konkurentima, tako i unutar EU. Radićemo u jedinstvu i solidarnosti za dobrobit svih građana EU, kompanija i država članica", dodaje se u tekstu.

Autori deklaracije tvrde da više nije moguće raditi stvari na isti načlin kao do sada i pozivaju na odlučne i kolektivne napore kako bi se odgovorilo na sve aktuelne izazove.

U deklaraciji se pominje sedam glavnih ciljeva među kojima je intenziviranje napora da se osigura funkcionalno jedinstveno tržište Evropske unije, kao i preduzimanje "odlučnih koraka" ka Uniji štednje i investicija do 2026. godine i hitan napredak u izgradnji tržišta kapitala EU.

Evropska industrijska politika mora da osigura razvoj tehnologija koje će biti ključne u budućnosti i istovremeno da prevaziđe probleme tranzicije i ostvari dekarbonizaciju, dodaju autori deklaracije.

Evropska unija treba da pojednostavi svoje birokratske procedure i obezbedi jasan i jednostavni regulatorni okvir za kompanije, ojača odbrambenu industriju i stane na čelo istraživanja i inovacija na globalnom nivou.

Kako se navodi, Evropska unija takođe mora da prati dvostruki cilj trateškog energetskog suvereniteta i dostizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine.

"Izgradićemo istinsku energetsku uniju koju karakteriše potpuno integrisano i međusobno povezano energetsko tržište kao prioritet, kroz dekarbonizaciju našeg energetskog miksa i snabdevanje pristupačnom i čistom energijom za sve naše građane i kompanije", ističe se u deklaraciji koja je objavljena na sajtu Evropske komisije.