10. decembar 2024 11:49
Džef Bezos: Nije dobro ako sastanak nije haotičan, ako nema prave rasprave i dijaloga
SIJETL - Izvršni predsednik Amazona Džef Bezos, koji je najangažovaniji u osmišljavanju strategija za napredovanje ove kompanije, smatra da su dobri samo oni sastanci koji su haotični odnosno na kojima se vodi prava rasprava i dijalog.
Bezos zbog toga na sastancima insistira da zaposleni govore obrnutim hijerarhijskim redom i da se prvo obrate najniže rangirani.
Osnivač Amazona, koji je 2021. godine odstupio sa pozicije izvršnog direktora, sada radi na tome da pomogne trenutnom izvršnom direktoru Endiju Džesiju i celom timu lidera da ostanu uspešni i na vrhu svetskog biznisa, a njihov veliki zajednički cilj trenutno je veštačka inteligencija, prenosi Bonitet.
"Doslovno radimo na hiljadu AI aplikacija interno", rekao je Bezos.
Bezosov način poslovanja, kako je navedeno, karakterišu tri koraka.
"Treba da se usredsredim na samo 'nekoliko stvari' kako bi kompaniju vrednu 2,32 biliona dolara održao na pravom putu", rekao je Bezos na DealBook Samit Njujork Tajmsa.
Dodao je da su to tri elementa koja svako može koristiti za napredak.
"Veliki lideri moraju da prepoznaju velike ideje", rekao je Bezos, čije se bogatstvo po novijim analizama procenjuje na 234,9 milijardi dolara.
Dodao je da lideri moraju da osiguraju efikasnu realizaciju tih velikih ideja i da razvijaju sledeću generaciju lidera.
Briga o idejama, procesima i ljudima oko sebe je dobar recept za postizanje ciljeva na nivou cele kompanije, tvrde svi cenjeniji poslovni savetnici i psiholozi.
Efikasni lideri brinu o napretku projekata i svojih zaposlenih, a ne nužno o sopstvenom uspehu, što je i Bezos potvrdio.
"Ono što razlikuje najveće lidere našeg vremena je to što im uspeh vrlo retko predstavlja cilj. On je nusproizvod drugih ciljeva koje imaju. Što veće ciljeve postavite, što ste više usredsređeni na to da radite nešto što će koristiti drugima, veće su šanse da stvorite proizvod ili uslugu koje će i vama doneti uspeh", rekao je Bezos.
Ova strategija pomaže u borbi protiv "grupnog razmišljanja", objasnio je Bezos na DealBook Samitu Njujork Tajmsa .
Ideja je da se stavovi i mišljenja šefa ne odraze previše na stavove svih ostalih u prostoriji.
To omogućava iskrenu raspravu, umesto da svi automatski slede mišljenje šefa.
Bezos se uključuje u raspravu tokom sastanaka samo u "veoma retkim slučajevima" i to kada je nepokolebljiv u razmišljanjima o aktuelnoj temi.
"Lično sam vrlo lako podložan uticaju…, ali u nekoliko procenata slučajeva, nikakva sila na svetu me ne može pokrenuti, jer sam toliko siguran u nešto", rekao je Bezos sa pozicije izvršnog predsednika Amazona.
Bezos je opisao svoj idealan sastanak kao haotičan.
Rekao je da želi da svaki sastanak bude toliko ispunjen raspravama i dijalogom da traje duže od planiranog, što često remeti planirani raspored.
Njegovi najproduktivniji razgovori lutaju po temama, umesto da se strogo pridržavaju dnevnog reda.
"Na većini sastanaka koji su korisni mi razmenjujemo memorandume na šest strana, imamo pola sata za čitanje, a zatim vodimo haotičnu raspravu", rekao je Bezos.
Vrlo sam skeptičan ako sastanak nije haotičan, dodoa je on.