11. decembar 2024 16:12
Panel: Trampov izbor poziv za buđenje Evropi, EU da bude spremna za teške razgovore
BEOGRAD - Izbor Donalda Trampa za predsednika SAD novi je poziv za buđenje Evropskoj uniji, koja mora da bude spremna za teške razgovore na brojne teme sa novom američkom administracijom, zaključci su panela "Novi sastav institucija Evropske unije i nova administracija u Americi", koji je održan u okviru konferencije "Strateški tokovi 2024: Budućnost Evropske unije nakon novog institucionalnog sastava Evropskog parlamenta i Komisije".
Ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar ocenio je da u EU postoji solidna osnova koja će pomoći da se prebrode teške situacije u kojoj se nalaze vlade u Berlinu i Parizu.
Ukazao je da će Francuska uskoro imati novog premijera i vladu i da zemlja funkcioniše, kao i da je predsednik Emanuel Makron rekao da će ostati na toj poziciji do kraja mandata.
"Kao što znate, u Francuskoj je predsednik zadužen za spoljne poslove i posebno za evropske poslove, oblast koja je vrlo bliska predsedniku Makronu i u koju je puno uložio, tako da tu ne vidim promene", rekao je Košar na panelu koji u Evropskoj kući organizuje Forum za strateške studije (FORST).
Istakao je da EU treba da bude realistična kada je administracija novoizabranog predsednika Donalda Trampa u pitanju i ocenio da ona neće biti bolje od prošle i da Evropa mora da bude pripremljena na najgore.
"EU je u suštini nešto što Tramp ne voli - EU je saradnja, regulacija, multilateralizam i set vrednosti koje branimo", rekao je Košar.
Naveo je da će SAD ostati saveznik EU, ali da EU mora da bude spremna za mnoge teške razgovore sa Amerikom na više tema, poput Ukrajine i evropske bezbednosti, trgovine, klimatskih politika...
Na pitanje da li će promena vlasti u Siriji i gubljenje ruskog uticaja u toj zemlji promeniti bezbednosnu situaciju u Evropi, Košar kaže da postoji indikacija slabljenja pozicije Rusije i ocenjuje da Rusija ne pobeđuje rat u Ukrajini.
"Možda se susrećemo sa slabijom Rusijom nego što smo mislili pre", rekao je Košar.
Ambasador Republike Italije u Srbiji Luka Gori izjavio je da se Italija zalaže za otvaranje klastera 3 sa Srbijom i ocenio da je proširenje EU postalo deo nove bezbednosne arhitekture Unije.
"Bezbednost je nešto što moramo što pre da osiguramo. Moramo da razvijemo pravu evropsku odbranu, to je prvi element. Moramo da se smanjimo našu zavisnost od drugih velikih zemalja, kada su retke sirovine u pitanju. Moramo i da opet ujedinimo evropski kontinent i da guramo napred proces proširenja EU, posebno kada je u pitanju Zapadni Balkan", rekao je Gori.
Ocenio je da je izbor Donalda Trampa za novog predsednika SAD novi poziv za buđenje Evropi i dodao da Evropa mora da smanji tehnološki jaz za SAD i Kinom.
Predsednica Odbora za evropske integracije Narodne skupštine Elvira Kovač, govoreći o odnosu srpskog i Evropskog parlamenta, podsetila je da je predsednica Skupštine Ana Brnabić prošle nedelje imala sastanak sa predsednicom Evropskog parlamenta Robertom Metsolom, gde je bilo reči o unapređenju saradnje.
Kovač je rekla da će sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje između Evropska unije i Srbije, koji je odložen zbog nereda u Narodnoj skupštini, biti održan 10. februara sledeće nedelje.
Na pitanje da li će biti sednice parlamenta na kojoj bi se ratifikovala dva zakona neophodna za finansiranje iz Plana rasta, Kovač je odgovorila da je jedan zakon već ratifikovan, kako bi deo novca bio dostupan u decembru, dok drugi zakon nije bio u parlamentarnoj proceduri i najavila je da će, ukoliko ne bude sednice ranije, najverovatnije taj drugi zakon biti ratifikovan u januaru, čime će novac biti dostupan u februaru.
Stiven Blokmans iz Centra za studije evropskih politika ocenio je putem video obraćanja da je na poslednjem samitu EU-Zapadni Balkan u Briselu atmosfera vezana za proširenje EU bila vrlo pozitivna, a kada je odnos SAD i Evrope u pitanju, ocenio je u Briselu postoje različite prognoze transatlantskih odnosa.
On smatra da će biti više kontinuiteta u transatlantskim odnosima nego što mnogi očekuju i ocenio je da Trampova administracija neće napustiti podršku Ukrajini, kao ni da neće napustiti NATO, već da će verovatno pritiskati države članice NATO da ispune potrebnu kvotu izdvajanja za odbranu.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Predrag Bjelić ocenio je da bi Srbija trebalo što pre da bude članica Svetske trgovinske organizacije.
Ukazao je da je glavni trgovinski partner Srbije i dalje EU, ali, kako kaže, sve više Kina postaje važan partner u trgovini i investicijama, pa je tako prvi put uvoz iz EU pao ispod 50 odsto ukupnog srpskog uvoza.
Ukazao je na dugu istoriju trgovine Kine i Evrope.
"EU i Kina bi trebalo da nađu neki strateški kompromis koji će biti koristan i za druge države oko EU", rekao je Bjelić.
Ocenio je da pitanje proširenja EU nije samo pitanje bezbednosti, već i buduće trgovine.
Godišnja međunarodna konferencija "Strateški tokovi" Foruma za strateške studije (FORST) u 2024. godini je posvećena budućnosti Evropske unije nakon novog institucionalnog sastava Evropskog parlamenta i Komisije, kao i nakon promena u organizaciji vlasti u Sjedinjenim Američkim Državama nakon održanih predsedničkih izbora 5. novembra.