26. septembar 2023 13:38
Na štandovima ambasada na Trgu Republike obeležen "Evropski dan jezika"
BEOGRAD - Zamenica šefa misije Saveta Evrope Nadia Ćuk otvorila je danas manifestaciju "Evropski dan jezika" koju organizuju Dečji kulturni centar Beograd, u saradnji sa Delegacijom EU, Savetom Evrope, klasterom EUNIC, Deskom Kreativna Evropa i Gradskom upravom grada Beograda i istakla da su jezičke raznolikosti uslov međukutlurne komunikacije.
"Zadovoljstvo mi je da otvorim Evropski dan jezika koji proslavljamo svake godine 26. septembra i to od 2001. godine zajedno sa Evropskom komisijom. Jezička raznolikost je naše kulturno nasleđe, ona nam pomaže da cenimo sve različitosti i da razumemo da je različitost naša snaga", rekla je Ćuk.
Dodala je da je 700 miliona Evropljana širom Evrope u 46 država članica Saveta Evrope podstaknuto da uči različite jezike bez obzira na godine.
"Mi u Savetu Evrope čvrsto verujemo da je jezička raznolikost oruđe kojim se može postići veće međukulturno razumevanje i da je ključni element u našem bogatom kulturnom nasleđu", rekla je Ćuk.
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji je povodm Evropskog dana jezika podsetila da se u Evropi govori 280 različitih jezika i da su 24 jezika zvanični jezici Evropske unije.
"Želim da pozdravim ambasadu Portugala koja je deci obezbedila veliki broj pištaljki i time dodatno doprinela današnjoj atmosferi", rekla je Halačeva.
Sekretarka za kulturu Gradske uprave grada Beograda Nataša Mihailović istakla je da je jezik čaroban alat koji nam omogućava ne samo razgovor, već i izražavanje svojih misli i osećanja i da se na taj način spajamo sa ljudima iz različitih krajeva sveta.
"Deca su budućnost i naučiti različite jezike je korak ka boljem razumevanju i saradnji u globalnom društvu, a kroz ovo iskustvo razvijate veštine koje će vam pomoći u budućem putovanju kroz život. Jezik je most koji spaja ljude, a vi ste budući mostograditelji spremni da gradite veze širom sveta", rekla je Mihailović.
Manifestaciju Evropski dan jezika, koji se proslavlja od 2001. godine u svim državama Evrope, na Trgu Republike organizovali su Dečji kulturni centar Beograd, u saradnji sa Delegacijom Evropske unije, Savetom Evrope, klasterom EUNIC, Deskom Kreativna Evropa i Gradskom upravom grada Beograda.
Najmlađi posetioci imali su priliku da se na štandovima državnih institucija, ambasada i kulturnih centara upoznaju sa kulturama i jezicima raznih evropskih zemalja, ali i da učestvuju u nagradnom kvizu i uživaju u poslasticama.
Osim programa na štandovima, organizovan je i nastup hora Dečijeg kulturnog centra Beograd, čas plesa Beogradskog igračkog centra (BIC) i performansima koje su pripremili učenici beogradskih škola.