8. novembar 2023 08:30

Projekat EU4PAR privodi se kraju posle skoro šest godina

Izvor: TANJUG

Foto: Projekat EU4PAR

BEOGRAD - Evropska unija finansira više projekata iz oblasti reforme javne uprave, a jedan od njih je EU4PAR (" EU for PAR ", odnosno EU za reformu javne uprave), koji je podrška institucijama da bolje upravljaju javnim politikama, sprovode zakone i strateški planiraju, a administraciji da se u svemu tome bolje snađe.

Taj projekat, koji se posle skoro šest godina privodi kraju, obezbeđuje podršku sprovođenju zakonskog okvira za donošenje i sprovođenje javnih politika i unapređenje strateškog planiranja kroz podršku u razvoju novih dokumenata javnih politika i njihovoj evaluaciji.

Zakon o planskom sistemu koji je na snazi od 2018. ima za cilj da poveže sve elemente planiranja javnih politika u jedan sistem.

Elementi uključuju dobro razumevanje problema, analitičnost, jasne i konkretne ciljeve, merljivost rezultata, usklađenost sa budžetom, participativnost i povezanost između planova i propisa.

Šef Operacija Delegacije EU u Srbiji Martin Klauke (Klaucke) istakao je da EU pridaje veliki značaj reformi javne uprave, kao i da ona predstavlja jedan od fundamentalnih stubova kada su u pitanju pregovori EU sa Srbijom o pristupanju.

On je za Tanjug rekao da ona predstavlja veoma važan deo finansijske podrške EU i da se smatra svojevrsnom majkom svih reformi jer je, ističe, potrebna zdrava javna uprava da biste kreirali politike, da biste ih sproveli i napravili odgovarajuću regulativu za pružanje usluga građanima.

"Zbog svega navedenog javna uprava ima ključnu ulogu koja podrazumeva javnu upravu koja pruža usluge građanima na transparentan, odgovoran i efikasan način i koja je takođe depolitizovana", rekao je Klauke.

Kada se radi o projektu EU4PAR Klauke kaže da se taj projekat privodi kraju i da je pružio veoma vredan doprinos kroz savetodavnu i tehničku podršku adekvatnih stručnjaka u oblasti kreiranja i sprovođenja javnih politika i planskih dokumenata.

"Posebno želim da istaknem da je ovaj projekat pružio podršku reformi javne uprave na sveobuhvatan način. Dakle, fokus nije bio samo na specifičnim tehničkim detaljima različitih pod oblasti javne uprave, već́ se politici javne uprave pristupilo strateški kroz doprinos ažuriranju i redovnoj reviziji strategije reforme javne uprave i njenih pod strategija, na primer, eUprava. Projekat je takođe pružio značajnu podršku praćenju sprovođenja reforme kroz, na primer, uspostavljanje nove javne platforme na sajtu ministarstva putem koje su i javnosti postale dostupne informacije o statusu sprovođenja reforme javne uprave", rekao je Klauke.

Prema njegovim rečima dat je i doprinos jačanju ukupnog mehanizma koordinacije i upravljanja reformom u cilju zajedničkog i pravilnog sprovođenja i planiranja u vezi sa javnom upravom, kao i promovisanje i učešće drugih aktera, kao što je civilno društvo, u kreiranju i sprovođenju reforme javne uprave, tako da je u tom smislu odigrao veoma važnu ulogu.

Klauke naglašava da je fokus projekta na planiranju i kreiranju javnih politika i da je s tim u vezi projekat EU4PAR pružio snažnu podršku Republičkom sekretarijatu za javne politike i bio od ključnog značaja u analizi i pripremi novih podzakonskih akata Zakona o planskom sistemu.

Zbog toga je, naglašava, doprineo i opštem sistemskom pristupu standardizaciji i poboljšanju kreiranja javnih politika putem izgradnje kapaciteta zaposlenih u ministarstvima koji su odgovorni za kreiranje politika, kao i izradom specifičnih alata koje zaposleni u javnoj upravi koriste za procenu uticaja, uključujući i uticaj na budžet i brojne druge. Svi ovi alati se takođe nalaze na onlajn platformi koja je dostupna javnosti.

Ceo ovaj proces deo je sveukupne reforme javne uprave u Srbiji, čiji je glavni koordinator Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave. Klauke je rekao i da EU nastavlja da podržava reformu javne uprave, što se ogleda u činjenici da je pre nekoliko meseci sa Vladom Srbije potpisan novi sporazum o novom tzv. programu budžetske podrške koji se fokusira na oblast reforme javne uprave.

"Ovaj program prati prethodni program koji se nedavno završio. Ukupan budžet iznosi 30 miliona evra i pre svega se bavi opštim okvirom politike za reformu javne uprave, omogućavajući nam da imamo redovan dijalog o nekim od ključnih pitanja kojima vlada namerava da se bavi u vezi sa strategijom reforme javne uprave. Takođe, paket podrške targetira niz veoma specifičnih oblasti i ciljeva koje smo dogovorili sa Vladom - a koji su, između ostalog, povezani sa oblastima depolitilizacije visokih državnih službenika, sa jačanjem uloge nezavisnih regulatornih tela, sa unapređenjem sistema javnih nabavki, interne kontrole javnih finansija itd", rekao je on.

"Ovim programom budžetske podrške nameravamo da u narednih nekoliko godina nastavimo da podržavamo Vladu Srbije u reformskom procesu. Osim toga, postoji niz drugih projekata i inicijativa koje smo nedavno započeli, na primer: osnaživanje lokalne samouprave uključujući i jačanje upravljanja ljudskim resursima na lokalnom nivou", rekao je Klauke.

Kako je podvukao, kada je o nacionalnom nivou reč nedavno je započet projekat koji potpomaže uspostavljanje sveobuhvatnog sistema za praćenje i analizu primene politike upravljanja ljudskim resursima u javnoj upravi. EU će svakako nastaviti da bude veoma aktivna u ovoj oblasti.

Pomoćnik direktorke Republičkog sekretarijata za javne politike (RSJP) Ninoslav Kekić rekao je da može da se kaže da su rezultati bili dobri u smislu što je uređen planski sistem u Republici Srbiji, jer svi organi praktično koji u svom radu imaju pripremu određenih planskih dokumenta, pripremaju ih na istovetan način.

"Ono što je najznačajnije i što je najviše doprinelo jeste što je Zakon o planskom sistemu uveo široki spektar konsultacija sa svim zainteresovanim stranama. Od najranije faze, praktično pripreme politike, organi su obavezni da uključuju zainteresovane strane, i da prilikom izrade analiza, analiziranja trenutnog stanja, analiziranjem do čega je doprinela prethodna politika u toj oblasti praktično se konsultuju sa zainteresovanim stranama i zajedno procenjuju kakvi su rezultati postignuti i koji rezultati treba da se postignu u narednom periodu", rekao je Kekić.

On je podsetio da je Zakon o planskom sistemu puno doprineo da se sredi sistem strateškog planiranja i da je njime uvedeno 18 strateških oblasti i uređena je hijerarhija dokumenata javnih politika tako što se strategije razrađuju programima i akcionim planovima.

"Samim tim, uređen je praktično ceo planski sistem. A on ne bi bio potpun, da Zakon o planskom sistemu nije uveo i sistem srednjoročnog planiranja. Odnosno, usaglašeno je budžetiranje i planiranje, organi su već naučeni da budžetiraju za period od tri godine, a sada i planiraju za taj period i izrađuju planske dokumente za isti period. To znači da svoje srednjoročne ciljeve, odnosno šta će postići u narednom periodu, postavljaju u okvir srednjoročnog planiranja. Tu se svaka prva godina planira detaljno, a naredne dve godine su okvirne planske godine i one se razrađuju svake godine dodatno", rekao je Kekić.

Kekić objašnjava da je to sistem valjanja planova, odnosno kako privodite kraju jednu godinu, već u sledećoj planirate sledeće ciljeve koje treba da dostignete, zbog čega su rezultati prilično dobri, a konsultacije su praktično zaživele u potpunosti, u toj oblasti, i svi dokumenti javnih politika koji se danas usvajaju su doneti u širokom konsultativnom procesu.

"Postoji nekoliko dokumenata javnih politika, kao što su Strategija reforme javne uprave, Programi koji proističu iz Strategije reforme javne uprave: Program za upravljanje javnim politikama i regulatornu reformu, Program za pojednostavljenje administrativnih postupaka, i regulative, koji je najveći doprinos doneo u uštedama našim privrednicima, i unapređenju poslovnog okruženja, i sva ova tri dokumenta imaju sve elemente koje Zakon o planskom sistemu propisuje, i sva tri su doneta u širokom konsultativnom procesu sa privredom i građanima", rekao je Kekić.

Prema njegovim rečima državni organi imaju na raspolaganju veliki broj alata, gde je EU takođe pomogla i kao primer naveo portal na kojem mogu da razviju analizu efekata propisa kroz određene ćelije, i da na kraju samo odštampaju analizu, da imaju celo uputstvo kako da je pripremaju.

"Zatim, na istom tom portalu koji će uskoro biti dostupan, dostupni su i priručnici koji su prilagođavani tako da svako gleda onaj segment koji mu odgovara, lako pretražuje i pronalazi odgovore koji su mu potrebni. Ukoliko neko nije vičan modernim tehnologijama, on može da koristi te priručnike u papirnom obliku, ali svakako, svi ti priručnici su dostupni, praktično kao google kada koristite. Na vrlo jednostavan način vi pronađete ono što vam je potrebno, da izanalizirate određene opcije", rekao je Kekić.

Kaže i da je dato uputstvo za sve alate koji su vam potrebni.

"Kalkulator za obradu troškova, zatim drugi softveri koji su vam potrebni, koji vam daju informacije i analitiku oko razvoja lokalnih samouprava i tome slično, veliki broj nalaza na raspolaganju je organima javne uprave prilikom izrade dokumenata javnih politika", rekao je on.

On je naglasio da je EU dosta pomogla kroz projekte, i to ne samo konsultantskim savetovanjem, već i finansijski kroz razvoj potrebnih platformi.

"Budžet nije dozvoljavao da u kratkom roku mogu da se razviju svi ti alati, samim tim je stvarno veliki doprinos bio od EU da izradimo te alate, softverska rešenja, posebno kroz projekat EU4PAR", zaključio je on.

Inače, od 2021. godine građani preko portala eKonsultacije na jednom mestu, imaju pristup i uvid u sve javne dokumente koji su u procesu izrade i imaju mogućnost da sugestijama i predlozima daju svoj doprinos usvajanju tih dokumenata.