5. novembar 2024 11:11

Konferencija o Milankovićevoj teoriji klimatskih promena otvorena juče u Beogradu

Izvor: TANJUG

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD  - Međunarodna konferencija pod nazivom "Milankovićeva teorija klimatskih promena -sto godina posle", povodom stote godišnjice od objavljivanja Milankovićeve teorije klimatskih promena otvorena je juče na Građevinskom fakultetu u Beogradu, saopštilo je udruženje Milutin Milanković.

Kako se navodi u saopštenju, ovaj značajan naučni skup okupio je više od 40 učesnika iz 10 zemalja, među kojima su vodeći svetski i domaći stručnjaci iz oblasti klimatskih promena, geofizike i drugih relevantnih oblasti, sa ciljem analize i daljeg razvoja Milankovićeve teorije u kontekstu savremenih klimatskih izazova.

Međunarodnu konferenciju je svečano otvorio predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Zoran Knežević koji je naglasio značaj Milankovićeve teorije za svetsku nauku i važnost ovog događaja za Srbiju i međunarodnu naučnu zajednicu.

Na svečanom otvaranju, učesnicima su se obratili predsednik Udruženja Milutin

Milanković Slavko Maksimović, dekan Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Branislav Bajat, direktor Fonda za nauku Republike Srbije Nenad Filipović.

Predsednik Udruženja, Slavko Maksimović, u svom obraćanju istakao je značaj ovog skupa. "Ovo je poseban trenutak za sve nas, jer smo se okupili da odamo počast jednom od najznačajnijih naučnika srpskog naroda, čiji je rad ostavio neizbrisiv trag u svetkoj nauci. Sada, kada je svet suočen sa sve izraženijim posledicama klimatskih promena, nasleđe Milutina Milankovića postaje još relevantnije kao inspiracija i naučni vodič za dalje istraživanje", rekao je Maksimović.

Maksimović je dodao da ova konferencija predstavlja važnu priliku da se podsetimo veličine Milankovićeve naučne misli, koja je značajno doprinela razumevanju klimatskih obrazaca i njihove povezanosti sa astronomskim ciklusima i naveo da je Milankovićev rad dragocen, jer nam pomaže da dublje razumemo procese koji oblikuju klimu, što je prema njegovim rečima danas važnije nego ikad pre.

Milankovićeva teorija klimatoloških ciklusa, koja proučava uticaj osunčavanja Zemlje na klimatske obrasce kroz hiljadugodišnje cikluse, predstavlja jedan od ključnih doprinosa proučavanju klimatskih promena.

Danas se, u vreme sve češćih ekstremnih vremenskih pojava i prirodnih katastrofa, njegove

teorije koriste za unapređenje razumevanja klimatskih rizika i njihovog uticaja na prirodno okruženje i društvo.

Tokom plenarnog zasedanja i diskusija, učesnici će razmatrati načine za povezivanje Milankovićevih dugoročnih ciklusa sa aktuelnim klimatskim modelima, naglašavajući hitnost i važnost interdisciplinarnog pristupa u istraživanju klime.

Konferencija ima za cilj da predloži konkretne preporuke za društvo u cilju ublažavanja posledica klimatskih promena, uključujući smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, podsticanje održivih izvora energije i razvoj politika prilagođavanja klimatskim promenama.

Pored naučne analize, konferencija ima za cilj da predloži konkretne mere koje savremeno društvo može preduzeti kako bi se umanjio uticaj klimatskih promena, uključujući smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, unapređenje održivih izvora energije, i razvoj politika prilagođavanja klimatskim promenama.

Na kraju otvaranja ove Međunarodne konferencije, Maksimović je naglasio važnost edukacije i podizanja svesti o ovom problemu.

"Svi mi, kao pojedinci, institucije i država, imamo odgovornost prema

planeti. Klimatske promene nisu daleki fenomeni, one su ovde i sada, i mi moramo delovati zajedno kako bismo obezbedili održivu budućnost", kazao je Maksimović.

Međunarodna konferencija "Milankovićeva teorija klimatskih promena -sto godina posle" nastavlja se i sutra, kada će biti predstavljeni radovi posvećeni novim istraživanjima i implementaciji Milankovićevih ciklusa u aktuelnim klimatskim modelima.

Za sve zainteresovane, obezbeđen je i direktan video prenos, koji omogućava javnosti i stručnjacima širom sveta da prate ovu jedinstvenu konferenciju.