15. novembar 2024 21:35
Otvorena izložba Ukraine: Love + War (2014-2024) u Evropskoj kući
BEOGRAD - Izložba "Ukraine: Love + War (2014-2024)”, koja predstavlja 50 fotografija nastalih tokom rata u Ukrajini, večeras je otvorena u Evropskoj kući, gde će trajati do 23. novembra.
U obraćanju brojnim zvanicama, ambasador Ukrajine Volodimir Tolkač je podsetio da se sledećeg utorka navršava "hiljadu dana rata, koji su obeležili smrti i patnja odraslih i dece u Ukrajini".
Tolkač je rekao da građani Ukrajine, ali i oni van nje žive "u neprekidnom iščekivanju užasnih vesti o smrti rodbine i prijatelja".
Naglasivši da se njegova zemlja nalazi i u informativnom ratu, Tolkač je rekao da se u Srbiji preko ovakvih događaja bore "za saosećanje ili bar poverenje oko onoga što se dešava u Ukrajini".
"Ovakvi događaji su stepenik ka srpskim medijima. Fotografije su dokaz heroizma, ljubavi, patnje i nade za pravedan mir našem narodu koji živi u Ukrajini", poručio je Tolkač.
Izvršna direktorka organizacije Fotoevidens (FotoEvidence) i kustoskinja izložbe Svetlana Bačevanova je rekla da je izložba inspirisana knjigom "Ukraine: Love + War (2014-2024)", koju je objavio Fotoevidens.
Izložba, koju organizuju Fondacija za otvoreno društvo - Zapadni Balkan, u saradnji sa Fotoevidens i Hartefaktom kao izvršnim producentom, iz knjige donosi odabranih 50 od 240 fotografija, koje su dela 95 međunarodnih fotoreportera, nastalih tokom deset godina sukoba u Ukrajini.
Bačevanova je rekla da izložba povezuje posmatrača sa stvarnostima rata, govori "o hrabrosti i očajanju dok nasilje zauzima mesto i govori o ceni rata univerzalnim jezikom".
Šef političkog odeljenja Delegacije Evropske unije u Srbiji Črtomir Fišinger je izložbu ocenio kao emotivan događaj, a potom je pročitao govor odsutnog šefa Delegacije EU Emenuelea Žiofrea.
U govoru je ocenjeno da fotografije govore "o deset užasnih godina rata u Ukrajini, prenoseći priče o gubitku, hrabrosti, ali i trajne nade, govoreći univerzalnim jezikom i budeći saosećanje".
Ponovljeno je da EU "od početka osuđuje neisprovociranu i neopravdanu agresiju Rusije na Ukrajinu" i podržava njen suverenitet i teritorijalni integritet, kao i da je u cilju pomoći do sada prikupila preko 100 milijardi evra u humanitarnoj, privrednoj i vojnoj pomoći.
Povrh toga, usvajanje sankcija Rusiji imalo je za cilj da se zaustavi njen vojni aparat, a Žiofre je dodao da je otvaranje pregovora sa Ukrajinom priznanje njenih napora da se reformiše uprkos ratu.
Prema njegovim rečima, politički i geostrateški imperativ je da se zaokruži EU, u kojoj vide zapadni Balkan, Ukrajinu, Moldaviju i Srbiju kao pouzdanog partnera.
"Izložba je hronika ljubavi i patnje, poziv je na akciju, i upozorenje zašto treba nastaviti podršku Ukrajini u borbi za slobodu i demokratiju", naglašeno je u govoru Žiofrea.
Državna sekretarka Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Stana Božović je ocenila da su izložene fotografije "izuzetno moćne, teške i snažne, i šalju globalnu poruku, jaču od svake deklaracije, apela i zakona".
Prema njenim rečima, kada stradaju obični, nedužni građani, tada priča o ljudskim pravima dobija drugačiju dimenziju, jer je ugrožen život.
Božović je primetila da su na fotografijama "prikazana i deca u ruševinama učionica, u skloništima, sa puškama, bolesna u improvizovanim bolnicama".
"Fotografije svedoče da je rat oduzeo milionima dece dostojanstvo, pravo na obrazovanje i lečenje. Izgubili su porodice i domove, a vreme provode u skloništima umesto igralištima", istakla je Božović.
Prema njenim rečima, fotografije svedoče "da su u ratnim zbivanjima porodice razorene i da je smrt zadesila mnoge nevine civile, ne samo vojnike".
Zamenik direktora Fondacije za otvoreno društvo - Zapadni Balkan Miodrag Milosavljević je rekao da je izložba kulminacija nedelje Ukrajine u Beogradu, otvorene pre nekoliko dana prikazivanjem dokumentarnog filma "Dvadeset dana u Mariupolju".
Ukrajinski ratni fotograf Evgenij Maloletka je podsetio da "rat nije gotov, i Ukrajina svaki dan svedoči vazdušnim napadima".
Naglasivši da fotografije dokumentuju ratne zločine, Maloletka je rekao i da zna "da se mnogi u Srbiji sećaju kakav je rat i imaju isti osećaj kako se Ukrajinci osećaju danas."