27. novembar 2024 19:29
Etnografski muzej obeležio deset godina krsne slave na Uneskovoj listi
BEOGRAD - Etnografski muzej je večeras obeležio desetu godišnjicu upisivanja krsne slave na Uneskovu (UNESCO) Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva, i predstavio knjigu "Slava porodice".
U obraćanju zvanicama, direktor Etnografskog muzeja Marko Krstić je podsetio da se radi o prvom upisu Srbije na Uneskovu listu, dodavši da je "slava deo srpskog nasleđa, specifika naše kulture i tradicije", i da su se potrudili napraviti "knjigu koja će biti jedna vrsta brevijara o krsnoj slavi".
"Šta je slava nego zajednička trpeza", naglasio je Krstić, istakavši da je važno slaviti sve upise Srbije na Uneskovu, poput kola ili gusala, ocenivši da je "svaki upis diplomatska pobeda".
Sekretar Nacionalne komisije za saradnju sa Uneskom Jasna Zrnović je naglasila da naći se na listi Uneska nije jednostavan zadatak, kako se u našoj javnosti često misli, a upis znači da se država obavezuje da će element čuvati, poštovati konvenciju i sve preporuke, što nimalo nije lako.
"To što slavimo je obaveza. Slavimo što imamo priliku da zaštitimo", istakla je Zrnović.
Viši kustos i načelnica Centra za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije Danijela Filipović je podsetila na značaj rada mnogobrojnog tima na nominaciji slave za upis na listu Unesko, i istakla koliko je slava "vitalan element kulturnog nasleđa", dok "raznolikost praksi svedoči koliko je slava prisutna u svim domaćinstvima".
Prema njenim rečima, Srbija očekuje upis Kovačičkog naivnog slikarstvo na Uneskovu listu, a radi se na nominaciji Pirotskog ćilimarstva.
Knjigu je predstavio muzejski savetnik Miloš Matić koji je istakao da je za nominaciju bilo potrebno prethodno uraditi temeljno entografsko istraživanje i dati građu, odnosno dokumentovati šta je proslavljanje slave.
Etnografski muzej je sa stručnjacima iz drugih ustanova, sproveo obimna istraživanja 2010. i 2011. godine, koja su bila osnova za "Slavu porodice", jedinstvenu zbirku eseja eminentnih stručnjaka na temu porodične slave koja osvetljava savremene oblike i značaj slavljenja u današnjem vremenu.
Matić je dodao da zbornik sadrži radove etnologa, antropologa, ali i one koji su obuhvatili i etnomuzikološki i etnolingvistički pristup, i da se naosnovu njega "neće moći saznati sve o slavi, ali hoće jedinstvo u različitosti".
"Predstavljamo da se slava slavi na različite načine, ali je njena religijska suština svuda ista. Ona se uporno stolećima ne menja i do daljeg se neće menjati, a to je vitalni element nematerijalnog kulturnog nasleđa", naglasio je Matić.
Etnografski muzej je pored knjige priredio i izložbu "Porodična slava", kojom predstavlja kontinuitet delovanja na beleženju i dokumentovanju porodične slave, kroz odabrane predmeta iz svoje zbirke, kao i svoje i fotografije dokumentacije Centra za nematerijalno kulturno nasleđe.