2. decembar 2024 22:43

Izložba beogradskog Prirodnjačkog muzeja „Biljka kao začin“ u Čajetini

Izvor: TANJUG

Foto: Tanjug

ČAJETINA - Izložba Prirodnjačkog muzeja u Beogradu „Biljka kao začin“ otvorena je večeras u čajetinskoj biblioteci „Ljubiša R. Đenić“.

Na izložbi je prikazano 36 začiskih biljaka, dat je biološki opis i podaci o njihovoj rasprostranjenosti danas, korišćenju u kulinarstvu, ali i druge biološke zanimljivosti, kao i mitovi i legende.

Izložbu prate i dva interaktivna dela - edukativni sto gde je servirano 10 začinskih biljaka i gde se na karti sveta može videti njihova rasprostranjenost, kao i deo „Pomiriši“ sa 10 eterskih ulja uz zadatak da se otvori teglica, pomiriše ulje i prepozna koja je začinska biljka u pitanju.

Intext service Video

„Izložba donosi priču o tome šta su to začini, kako smo počeli da ih koristimo i kako ih koristimo, kao i istorijski put začina do naših prostora. Priča je o tome da su začini bili centar sveta i oko njih se sve vrtelo, u nekim momentima su bili i platežno sredstvo, jer su se njima plaćali porezi, prelazi preko mostova, a davili su se i u miraz“, navodi autor izložbe Uroš Buzurović.

Izložba „Biljka kao začin“ otvorena je prvi put pre godinu dana u Beogradu, trajala je osam meseci, a potom je prilagođena da bude putujuća, pa je nakon Kikinde i Trebinja stigla i u Čajetinu.

„Inspiracija svih umetnika je bila priroda, a mi prirodnjaci znamo da tu sve počinje i završava se, to šarenilo boja, raznolikost oblika i ukusa, zasigurno pokazuje neraskidivu vezu kulturnog, umetničkog i prirodnog nasleđa“, kazao je direktor Prirodnjačkog muzeja iz Beograda Slavko Spasić.

On je dodao da je želja da se pokaže širom Srbije deo onoga što ta ustanova baštini, kao i da su u fokusu najmlađi posetoci.

„Moramo da ih odvojimo od savremnih tehnologija i da im damo sadržaj, da im ne govorimo samo nemoj to da radiš, već šta da rade i da im to pružimo. Prirodnjački muzeji su uvek najinteresantniji najmađima i zato je naša uloga u razvoju kulturne participacije jako važna“, naveo je Spasić.

On je dodao da će Prirodnjački muzej imati još dosta putujućih izložbi i najavio da će nova zgrada Prirodnjačkog muzeja sa svim eksponatima koje ima biti otvorena na beogradskom Ušću do 2027. godine.

Biblioteka „Ljubiša R. Đenić“ iz Čajetine je najstarija ustanova kulture u zlatiborskom kraju i ove godine je proslavila 120 godina postojanja, a pored sakupljanja i distribucije knjiga ima kulturne programske delatnosti.

„Ova izložba je samo produženje saradnje koju imamo sa Prirodnjačkim muzejom, jer je naša biblioteka karakteristična po tome što jedina u Srbiji u svom fondu poseduje i muzejsku zbirku osnovanu 1957. godine, a u njoj se nalazi i Priodnjačka zbirka, tako da ovom izložbom samo produbljujemo već uspešnu i dugu saradnju“, rekla je direktorka biblioteke Snežana Đenić.

Izčožba „Biljka kao začin“ će biti otvorena do kraja januara.