10. novembar 2023 16:01

"Tajne refleksije" Ane Belanović od 13. novembra u galeriji "Zelena vrata"

Izvor: TANJUG

Foto: Ana Belanović, lična arhiva

BEOGRAD - U galeriji "Zelena vrata" (Green door art), Ana Belanović, galeristkinja i umetnica staklenih formi, predstaviće se 13. novembra beogradskoj publici, svojom trećom samostalnom izložbom, pod nazivom "Tajne refleksije".

Ana Belanović je neko ko dolazi iz korporativnog sveta, u kom je radila polovinu svog radnog staža, kao ekonomista, da bi se otisnula u svet umetnosti stakla.

Kao samouka majstorka, ovog retkog zanata, posvećeno i uspešno se bavi ovom čudesnom majstorijom, poslednjih 15 godina.

Da bi promovisala umetnost u staklu, pokrenula je svoju galeriju Green door art, i postala preduzetnica u kulturi.

Na svojoj samostalnoj izložbi, Ana Belanović će se predstaviti beogradskoj publici sa više dekorativnih predmeta za ukrašavanje doma i prostora, kao i sa svojim autorskim nakitom, koji je inače u redovnoj prodaji u ovoj galeriji.

Tehnološki zahtevan proces fuzije stakla, na čijim principima su izrađeni izloženi dekorativni predmeti, podrazumeva poznavanje 7 zanatskih tehnika, a svaki predmet mora da prođe kroz 8 do 10 faza, do finalnog izgleda predmeta.

Asortiman dekorativnih proizvoda iz Anine radionice obuhvata unikatne predmete za svakodnevnu upotrebu, poput različitih posuda (tacna, činija, kutija), ili predmeta za dekoraciju prostora, poput lampi i lustera, ogledala ili noćnih stočića i slika.

U svom majstorsko umetničkom procesu, Ana Belanović stvara svoj svet od stakla, krhke vizije unutrašnjih mentalnih procesa i refleksija, transformišući kako kako svoj unutrašnji svet, tako i ambijentalno okruženje u čarobna prelamanja svetlosti i formi.

Koristeći se skulpturalno formalnim oblikovanjem ukrasnih predmeta, poput lampi (abažura) ili lustera, Ana istražuje odnose između bojenih formi materijala i osvetljenja, kojim se onda dodatno intenzivira sam materijal i prelamanje boja i oblika u prostoru.

Neki od ovih predmeta su podržani i drugim materijalima, kao što su drvo, keramika ili čelik, gde povremeno učestvuju i Anine saradnice i koleginice.

Da bi se bilo koji od ovih predmeta izradio, neophodno je da se prođe kroz proces od bar 8 do 10 koraka.

Ana često stvara bez skice, direktno iz svoje unutrašnje vizije, improvizuje u trenutku, transformiše i gradi forme, da bi stvorila svoj čarobni svet dekorativnih formi.

Vatra koja je sublimiran u sam proces transformacije stakla kao materijala, učestvuje u više faza same izrade, od topljenja, do finalnog pečenja pigmenata i kalupljenja izrađenih predmeta.