8. januar 2023 11:45
Maja Gojković: Kulturu ne damo, bijemo bitku da laži Prištine ne naiđu na plodno tle
BEOGRAD - Govoreći o postignutom u oblasti kulture tokom prošle godine, ministarka Maja Gojković ukazala je da ono što je urađeno mnogo znači sredinama u kojima se ulagalo, što se odnosi pre svega na sprovođenje konkursa „Gradovi u fokusu”.
„U sklopu tog programa uspeli smo da obnovimo, rekonstruišemo ili potpuno izgradimo 35 objekata kulture širom Srbije, pre svega domova kulture, biblioteka, pozorišta. Smatram da sam uspela time da realizujem jedan od 20 prioriteta koje sam pre dve godine zacrtala da ću ostvariti u mandatu ministra kulture – a to je veliko i večno pitanje decentralizacije kulture u Srbiji", rekla je ona u intervjuu za današnju Politiku.
Gojković je dodala da i ako to ostaje neprimećeno ovde u glavnom gradu, sa ponosom može da kaže da je veoma primećeno širom Srbije, pogotovo u sredinama u kojima omogućite mladim lјudima da imaju bioskop ili pozorišnu salu jednako lepu i prestižnu kao što su u Beogradu ili Novom Sadu, da imaju biblioteku, prostor za kulturna dešavanja u njihovim sredinama.
Govoreći o glavnim planovima za 2023, ona kaže da su to svakako nastavak sprovođenja infrastrukturnih projekata, kao i kapitalni projekti poput izgradnje velikog kulturnog centra u Pirotu.
"Nastavlјamo saradnju sa svim lokalnim sredinama širom Srbije, „Gradovi u fokusu“ će biti jedan od prvih konkursa koji raspisujemo. Nešto što zaslužuje naša kultura je i nova zgrada Istorijskog muzeja Srbije, koja je predviđena u bivšoj zgradi Glavne železničke stanice u centru Beograda. Obnavlјamo fasade Narodnog pozorišta u Beogradu i Muzeja Jugoslavije, a nastavlјa se veliki projekat Memorijalnog centra „Staro sajmište“ iza koga je stao predsednik Aleksandar Vučić", istakla je Gojković.
Ona je navela da je kultura sećanja bila zaista nepravedno zapostavlјena i neprihvatlјiv je odnos koji su generacije i generacije pre nas imale prema činjenici da smo ovde u Beogradu imali takvo stratište.
Na komentar da je ona prvi ministar kulture koji je zvanično posetio Muzej žrtava genocida za 30 godina njegovog postojanja, Gojković kaže da je to pohvala, ali i otvaranje jednog velikog pitanja - zašto taj muzej nema svoju zgradu, nego je podstanar u zgradi koja je pripala Ministarstvu kulture.
"Ono na čemu insistiram, a predsednica vlade se slaže s tim, jeste da se pronađe adekvatan prostor u Beogradu, da mogu da razvijaju svoju delatnost na pravi način, jer reč je o muzeju i oni moraju da prikažu sve ono što naporno i vredno sakuplјaju i time čuvaju od zaborava", ukazala je ministarka.
Ona je dodala da su se od 2012. zaista promenile stvari nabolјe što se tiče kulture sećanja.
"Kada je reč o „Starom sajmištu“, važno je da ćemo u bližoj budućnosti imati obnovlјeni memorijalni centar koji će biti posvećen obrazovanju svih, posebno mladih koji nedovolјno znaju o tome šta se tu zaista dešavalo, ali i jedan centar koji će privlačiti pažnju međunarodne javnosti", rekla je Gojković.
Govoreći o srpskoj kulturno-istorijskoj baštini na prostoru Kosova i Metohije, ona je istakla da izuzetan napor ulažu Ministarstvo kulture, zajedno sa Ministarstvom spolјnih poslova i Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture, i posvećeni su očuvanju kulturne baštine Srbije, srpskog naroda i SPC na teritoriji KiM.
"Uz sve probleme sa kojima se svakodnevno suočavamo, tu su i pokušaji prekrajanja istorije, koji su povezani sa pokušajem otimanja dela teritorije Srbije. Svakodnevni su pritisci i pokušaji privremenih organa vlasti iz Prištine da komuniciraju sa međunarodnim organizacijama koje se bave kulturnom baštinom, da stvaraju neku novu istoriju i novu priču o kulturnom identitetu našeg nasleđa. Naravno da nećemo to dozvoliti, kao što nismo ni pre nekoliko godina da lažna država postane članica Uneska", rekla je ona.
"Bijemo bitku da ta laž i mašinerija koju oni imaju sa sobom ne naiđe na plodno tle. Skoro svakodnevno na društvenim mrežama objavlјujemo fotografije uništenih kulturnih dobara na teritoriji KiM i – kulturu ne damo!", navela je Gojković.