17. oktobar 2024 14:57

Filmovi nagrađeni u Veneciji, Kanu, Berlinu, Sarajevu i Puli na Slobodnoj zoni

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/RazoomGame, ilustracija

BEOGRAD - Filmski festival "Slobodna zona", na kome će biti prikazana nagrađena filmska ostvarenja sa festivala u Veneciji, Kanu, Berlinu, Sarajevu i Puli, biće održan od 6. do 11. novembra u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Na programu festivala biće filmovi "Još sam tu" Valtera Salesa, nagrađen za najbolji scenario u Veneciji, "Čovjek koji nije mogao šutjeti" Nebojše Slijepčevića, osvajač Zlatne palme za kratki film u Kanu, "Moj omiljeni kolač" Marjam Mogadam i Bentaša Sanaihe, dobitnik Nagrade ekumenskog žirija i Nagrade FIPRESCI u Berlinu, kao i "Tri kilometra do kraja sveta" Emanuela Parvua, pobednik Filmskog festivala u Sarajevu i "Naša djeca" Silvestra Kolbasa, najboljeg reditelja Pulskog festivala.

Brazilski reditelj Valter Sales snimio je istorijsku dramu i brazilskog kandidata za Oskara, "Još sam tu" o tragičnim posledicama vojne diktature u Brazilu. Glavna junakinja je Eunise Paiva, majka petoro dece koja postaje aktivistkinja nakon hapšenja supruga i bivšeg kongresmena Marsela. 

Film Nebojše Slijepčevića, "Čovjek koji nije mogao šutjeti", predstavlja vanvremensku ljudsku dilemu, kako reagovati kada ste svedoci nepravde ili nasilja. Inspiracija za film bio je penzionisani kapetan JNA, koji s ejedini pobunio protiv zločina nad nedužnima, zbog čega je ubijen. Glavne uloge tumače Goran Bogdan, Dragan Mićanović, Aleksis Manenti i Silvio Mumelaš.

Jedan od najbolje ocenjenih filmova u zvaničnoj konkurenciji 74. Berlinskog festivala, „Moj najdraži kolač”, režirali su Iranci Bentaš Sanaiha i Marjam Mogadam. Ovo je jedan od prvih filmova koji prikazuje ženu bez hidžaba od dolaska na vlast islamskog režima 1979, sa retko viđanim scenama u kojima žene piju alkohol, puše cigarete ili ljube muškarce. Zbog svega toga, rediteljima je bio zabranjen dolazak na svetsku premijeru u Berlin, gde je film dobio

Nagradu ekumenskog žirija i priznanje Udruženja filmskih kritičara FIPRESCI.

Rumunski reditelj i glumac Emanuel Parvu u svom trećem ostvarenju "Tri kilometra do kraja sveta" prati 17-godišnjeg Adija koji provodi leto u rodnom selu. Kada doživi brutalni napad na ulici, njegov život okreće se naglavačke. Umesto da ga podrže, roditelji i komšije se okreću protiv njega i on shvata da je, naizgled mirna fasada njegovog sela, prepuna pukotina.

Parvuov film dobio je Srce Sarajeva za najbolji igrani film tridesetog Sarajevskog filmskog festivala i i Kvir palmu u Kanu, za najbolji film sa LGBT tematikom, a biće i rumunski predstavnik za Oskara za strani film.

Roditeljska ljubav tema je i dokumentarca "Naša djeca" zagrebačkog autora Silvestra Kolbasa. Ova lična priča zadire duboko u porodične rane i proizvod je roditeljske brige i straha da se ne pogreši u odgajanju. U središtu je Silvestrov odnos sa njegovo troje dece.

"Mi smo kultura uspeha i volimo da se predstavimo boljima nego što jesmo, krijemo svoje neuspehe. Nadam se da će se ljudi prepoznati i videti da nisu sami u problemu", poručio je reditelj.

Kolbus je nagrađen za režiju na Pulskom festivalu, a neki hrvatski mediji ocenili su ga kao "najbolji dokumentarac koji ćete pogledati ove godine".

Publika će na filmskom festivalu moći da pogleda preko 65 igranih i dokumentarnih angažovanih filmova u beogradskim dvoranama Doma omladine, Dvorane Kulturnog centra, Art bioskopa Kolarac, MTS dvorane, UK Parobrod, Jugoslovenske kinoteke, Cinegrand Rakovica i Cineplexx „Ušće”, u salama Cineplexx Kragujevac i Cineplexx Niš, kao i u Novom Sadu u bioskopu Cineplex Arena Kulturnom centru.

Festival će biti svečano otvoren 6. novembra u 19 sati u Plavoj dvorani Sava centra, regionalnom premijerom filma "Anora" Šona Bejkera, dobitnika Zlatne palme, a ulaznice za otvaranje su u prodaji po ceni od 1.200 dinara na onlajn sajtovima.