6. novembar 2024 21:55
Otvoren 20. filmski festival Slobodna zona
BEOGRAD - Hrvatski reditelj Nebojša Slijepčević večeras je otvorio jubilarni 20. filmski festival Slobodna zona u Sava centru, gde je potom prikazan njegov kratki igrani film "Čovjek koji nije mogao šutjeti", koji je ove godine osvojio Zlatnu palmu u Kanu.
"Ovo je spektakularno! Hvala na prilici da budem sa vama da pokažem film. Ovo će nakon Kana biti najveličanstvenija projekcija", rekao je Slijepčević posetiocima u Plavoj dvorani Sava centra.
Podsetivši da je njegovo prvo autorsko ostvarenje, dokumentarac "Za četiri godine" (2007), bio prikazan upravo na Slobodnoj zoni, Slijepčević je napomenuo da su organizatori festivala prepoznali nešto u njemu kad ni sam to nije, i da su potom dali mogućnost da budu prikazana sva njegova ostvarenja.
"Meni je ovo najdraži festival, ne samo što me prati kroz karijeru, već je izbor filmova fantastičan", napomenuo je Slijepčević nagrađen aplauzima.
Film "Čovjek koji nije mogao šutjeti” govori o Tomi Buzovu, penzionisanom kapetanu Jugoslovenske narodne armije, koji se jedini pobunio protiv ratnog zločina nad nedužnima, zbog čega je i sam ubijen.
U glavnim ulogama su Goran Bogdan, Dragan Mićanović, Aleksis Manenti, Silvio Mumelaš, Lara Nekić i drugi.
Nakon Slijepčevićevog ostvarenja u Placoj dvorani je prikazan i film "Anora” Šona Bejkera, takođe ovenčan Zlatnom palmom
U svom obraćanju, selektorka Slobodne zone Branka Pavlović je istakla da festival duguje veliku zahvalnost na podršci i istrajnosti svojim gledaocima tokom dve decenije.
Pavlović je dodala da se nada da će i ubuduće ostati potreba da se ispričaju priče koje svedoče o pomirenju, praštanju i jačini ljudskog duha.
Prema njenim rečima, svet poslednjih godina nije postao bolji, što ne može biti učinjeno bez nas i našeg angažmana, a u filmovima na programu 20. Slobodne zone gledaoci će videti "da se sloboda lako gubi, a teško osvaja".
Direktor Slobodne zone Rajko Petrović je istakao da jubilarni festival obeležavaju u Plavoj dvorani, "jednoj od najlepših dvorana za gledanje filmova".
Petrović je istakao da je Slobodna zona počela u maloj Dvorani Kulturnog centra Beograda, gde je prikazivano deset, 15 filmova, a dve decenije kasnije festival ide u četiri grada i u 15 sala, "što ne bi bilo moguće bez podrške publike".
Iste večeri kada i u Beogradu, Slobodna zona je otvorena u bioskopima Cineplex arena u Novom Sadu, kao i Cineplex u Nišu i Kragujevcu, a do 11. novembra na festivalu će se prikazati još 70 dokumentarnih i igranih ostvarenja u 15 programskih celina.
Festival angažovanog filma Slobodnu zonu su podržali potprogram MEDIA programa Kreativna Evropa, Ministarstvo kulture Srbije, Rekonstrukcija Ženski fond, Gradska uprava za kulturu Grada Novog Sada, Filmski centar Srbije i Francuski institut.