13. decembar 2024 18:56
Tokom Lagunine "Noći knjige" organizovan književni maraton,pisci predstavljaju knjige
BEOGRAD - Književni maraton koji je organizovala Izdavačka kuća Laguna u okviru manifestacije "Noć knjige" trajaće do 15. decembra, a ono što čitaoce najviše privlači jesu veliki popusti za najnovija izdanja - bestselere, klasike i sve druge knjige.
Književni maraton organizovan je, pre svega, s ciljem da pisci predstave svoje nove knjige, pa će se čitalačkoj publici predstaviti skoro 30 pisaca, među kojima su Ljiljana Šarac, Uroš Petrović, Slavimir Stojanović, Kosta Nikolić, Mirjana Đurđević, Zorica Tomić, Mirjana Bobić Mojsilović, Marko Vidojković, Vanja Bulić, Đorđe Bajić, Majk Dauni i mnogi drugi.
Predstavnica za medije Izdavačke kuće "Laguna" Tanja Vučković rekla je da manifestaciju "Noć knjige" čitaoci mnogo vole i ona je postala tradicija, ali da,
pre svega, čitaoce privlači zbog velikih popusta.
"U današnje vreme kada kućni budžet mnogo trpi, trpi najviše kultura, jer moramo prvo osnovne životne stvari podmiriti, pa onda šta ostane za kulturu ostalo je", rekla je Vučković za Tanjug.
Dodala je da se popusti kreću do čak 40 odsto na celokupnu produkciju te Izdavačke kuće.
"Čitaoci planiraju, unapred znaju šta im treba, šta će da poklone. To je samo jedan od razloga popularnosti ove manifestacije, a drugi razlog je druženje sa piscima", istakla je Vučković za Tanjug.
Dodala je da ove godine imaju književni maraton koji će trajati četiri sata i da su se za pisce odlučili na osnovu toga što su birali one koji su napisali nove knjige.
"Mi imamo nekoliko ključnih tačaka u godini - letnja 'Noć knjige', sajam knjiga i Zimska 'Noć knjige' i pred te periode izađe najveći broj hitova domaće i svetske književnosti za odrasle i za decu i tako se desilo i sad - više od 30 novih naslova", zaključila je Vučković.
Autorka novog društveno-korisnog romana na policama Izdavačke kuće Laguna "Nije mi ovo trebalo" Ljiljana Šarac rekla je da je svako promovisanje, okupljanje i druženje, za svakog pisca radost i prilika da se opusti.
"Manifestacija 'Noć knjige' postala je prepoznatljiva i mesecima se iščekuje. Ponosim se što sam deo te priče, čiji je ovogodišnji slogan 'Budni uz knjigu'", rekla je Šarac za Tanjug.
Dodala je da roman "Nije mi ovo trebalo", koji je za samo mesec dana od kako je u prodaji dospeo na drugo mesto Lagunine top liste za tinejdžere, govori o krivici, pokajanju, prijateljstvu, školskim procedurama kada se načini prestup, ishitrenim odlukama i drugim važnim temama.
"Suština stvaranja sadržana je u sposobnosti da se izdvojite po stilu, tematici, pričama koje pričate, da biste to postigli, potrebno je pažljivo i mudro odabrati dobru temu", rekla je Šarac.
Ukazala je da je nastojala da o ozbiljnim temama govori opušteno, bez drame i patetike, jer su đaci neprestano izloženi kritici i nadzoru, a u romanu im ne treba to već vrcav ton i duhoviti obrti.
"Sudbine junaka poručuju da treba gledati unapred, a ne unazad i da ništa nije toliko strašno kako se u prvi mah čini. Na kraju, roman poručuje da ljubav sve pobeđuje i sve isceljuje", rekla je Šarac.
Dodala je da radi na dve priče za odrasle i mlade, budući da je aktivni pisac već 10 godina i iza sebe ima brojne romane za odrasle i decu i da se nada da će i sledeće godine biti na književnom maratonu u sklopu "Noći knjige".
Autor knjige "Singi Lumba i kamena kraljica" Slamir Stojanović Futro rekao je priče koje je pričao ćerki za laku noć pretvorio u tri knjige koje govore o tome da ne treba suditi ni o kome na osnovu prvog, površnog utiska i da je često prava lepota skrivena od pogleda, kao i da je sve u postupcima i delima pre nego u izgledu.
"Osnovna ideja je da dva glavna lika - Singi Lumba, koja je talentovana za crtanje i Felipo Bibi, dečak sa planete plavih oblaka koji je talentovan za muziku, sve svoje probleme u životu rešavaju tako što ih ona nacrta, a on gledajući te crteže kao da su note odsvira muziku i ta dva talenta u zajedničkoj inspiraciji rešavaju sve probleme", rekao je Stojanović.
Manifestaciji su se pridružile i brojne biblioteke, poput Narodne biblioteke Srbije, biblioteke "Dimitrije Tucović" iz Lazarevca, "Branko Radičević" iz Lebana i "Milutin Bojić" iz Beograda.