18. decembar 2024 13:34
Promocija monografije o Đorđiji Crnčeviću 20. decembra u Muzeju savremene umetnosti
BEOGRAD - Promocija monografije "Tokovi umetničkog nadahnuća – Đorđije Crnčević" autorke Rajke Bošković biće održana u petak, 20. decembra, u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, saopštili su organizatori.
Na promociji će o knjizi govoriti istoričarka umetnosti Milanka Todić, istoričar umetnosti Dragan Bulatović, slikarka Vesna Golubović, vajar Marko Vukša i istoričarka umetnosti Kristina Armuš.
Monografija je objavljena u saradnji Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Narodnog muzeja Crne Gore u Cetinju i Galerije B2 iz Beograda, a realizaciju publikacije podržalo je Ministarstvo kulture Republike Srbije i Ministrastvo kulture i medija Crne Gore.
Promociji će prisustvovati i direktorka Muzeja savremene umetnosti Marijana Kolarić i direktor Narodnog muzeja Crne Gore u Cetinju Jakša Ćalasan.
Monografija predstavlja obimnu studiju i retrospektivan pogled na stvaralaštvo Đorđija Crnčevića prikazan u dva dela.
U prvom delu autorka monografije Rajka Bošković daje studijski tekst o celokupnom umetničkom opusu Đorđija Crnčevića, strukturiranom u nekoliko problemskih i tematskih celina.
Prikazane su i serije reprodukcija najznačajnijih skulptura snimljenih iz više uglova, monumentalne skulpture, crteži kao skice ideja i kadrovi postavke retrospektivne izložbe Đorđija Crnčevića.
Na kraju prvog dela je tekst o toku pripreme monografije koji sadrži kratak osvrt na prilike koje su dovele do toga da se na štampanje ove monografije čeka toliko dugo.
Drugi deo monografije obuhvata tekst kustosa Narodnog muzeja Crne Gore Ljiljane Zeković i sledi odeljak pod nazivom "(O)sećanja savremenika" i, na kraju, sasvim poseban deo čini celina sa fotografijama inspirisanim radovima Đorđija Crnčevića Umetnik umetniku – Unutrašnji mozaik kroz dela Đorđija Crnčevića slikara Petra Vujoševića.
Na samom kraju monografije data je biografija sa bibliografijom umetnika Đorđija Crnčevića.
Đorđije Crnčević rođen je 1941. godine, a preminuo 2013. godine u Beogradu.
Diplomirao je vajarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, gde je završio i postdiplomske studije 1972. godine.
Bio je član Udruženja likovnih umetnika Srbije i radio je kao spoljni saradnik Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije na konzervaciji fresaka i kao spoljni saradnik Narodnog muzeja Beograd.
Bio je i profesor vajarstva na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu, a bavio se skulpturom u slobodnom prostoru.
Imao je na desetine samostalnih i brojnih grupnih izložbi i dobitnik je brojnih nagrada.
Dela i monumentalne skulpture čije je on autor se i dalje nalaze u muzejima i galerijama u zemlji i inostranstvu.