30. decembar 2024 12:58
Ustavni sud Srpske: Vitalni nacionalni interes Bošnjaka nije povređen
BANJALUKA - Vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda nije povređen, utvrđeno je na današnjoj sednici Veća za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske kada je reč o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne koji je Narodna skupština Republike Srpske izglasala na sednici 5. novembra ove godine.
Iz Ustavnog suda Srpske je saopšteno da je Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne propisano da se u tekstu osnovnog Zakona o upotrebi zastave, grba i himne u članu 8. posle stava 2. dodaje novi osporeni stav 3. koji glasi:
"Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasleđe".
Navodi se da Klub delegata bošnjačkog naroda u Veću naroda Republike Srpske smatra da je osporenim zakonom povređen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda u odnosu na al. 2, 6. i 9. Amandmana LXXII na Ustav Republike Srpske, kojim je dopunjen član 70. Ustava, odnosno da je njime povređen identitet konstitutivnog naroda, obrazovanje, veroispovest, jezik, negovanje kulture, tradicije i kulturno nasleđe, kao i druga pitanja koja bi se tretirala kao pitanja od vitalnog nacionalnog interesa ukoliko tako smatra 2/3 jednog od klubova konstitutivnih naroda u Veću naroda.
Veće je ceneći navedene tvrdnje o povredi vitalnih interesa istaklo, pored ostalog, da se ovakvim normiranjem nedvosmisleno ostavlja mogućnost da se prilikom održavanja određenih svečanosti, manifestacija ili sličnih okupljanja od značaja za Republiku Srpsku, odnosno u situacijama definisanim ovim zakonom, istaknu zastave i grbovi i izvedu himne drugih država sa kojima se identifikuju pojedini ili svi konstitutivni narodi i pripadnici Ostalih, u pogledu zajedničkog istorijskog, kulturnog i tradicionalnog nasleđa.
"Dakle, kako iz navedenog proizlazi, pripadnici svih konstitutivnih naroda i Ostali građani su osporenim propisivanjem stavljeni u ravnopravan položaj i tretirani su jednako u pogledu pitanja koje uređuje predmetna zakonska odredba, odnosno niko nije privilegovan u tom smislu. Zbog toga je Veće ocenilo da su neosnovani navodi podnosioca zahteva da je bošnjački narod diskriminisan predmetnim zakonom, jer, prema oceni Veća, iz sadržaja osporene norme jasno proizlazi da se nijednom od konstitutivnih naroda, pa tako ni bošnjačkom, ne osporava i ne oduzima mogućnost da zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenja himne Republike Srpske, istaknu zastave i grbove i izvode himne država sa kojima, po njihovom mišljenju, imaju zajedničko istorijsko, kulturno i tradicionalno nasleđe", zaključeno je u saopštenju dostavljenom medijima.