25. jul 2024 10:15
Mandić, Knežević i Bečić proglašeni nepoželjnim u Hrvatskoj
ZAGREB - Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić proglašen je nepoželjnom osobom u Hrvatskoj.
Notu Ambasadi Crne Gore u Hrvatskoj uputilo je Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske, a pored Mandića, koji je i predsednik Nove srpske demokratije, nepoželjnima su proglašeni poslanik i lider DNP Milan Knežević i potpredsednik Vlade Crne Gore i lider Demokratske Aleksa Bečić.
Kako je saopšteno iz hrvatskog MVEP, oni su nepoželjni u Hrvatskoj zbog "sistemskom delovanja na narušavanju dobrosusedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Hrvatske u unutrašnje političke svrhe".
"Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova žali što je većina u Skupštini Crne Gore odlučila da zanemari kontinuirane pozive Republike Hrvatske da ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na naše bilateralne odnose i evropski put Crne Gore", navodi se u saopštenju hrvatskog MVEP.
U tom kontekstu, delovanje spomenutih političkih zvaničnika posebno se izdvaja, a njihovo postupanje nikako se ne može smatrati dobronamernim i dobrosusedskim u odnosu na Hrvatsku niti je u skladu sa deklarisanom cilju članstva Crne Gore u Evropskoj uniji.
Dobrosusedski odnosi su jedan od ključnih elemenata procesa proširenja kao i procesa stabilizacije i pridruživanja te jedan od ključnih kriterijuma za ocenjivanje napretka u pristupnom procesu Crne Gore u skladu sa Pregovaračkim okvirom Evropske unije za |Crnu Goru.
Hrvatska, navodi se, podržava evropsku Crnu Goru, podržava proces pristupanja EU i zalagala se za napredak na evropskom putu Crne Gore.
Republika Hrvatska očekuje da će se Crna Gora ponašati u skladu s evropskim vrednostima i u evropskom duhu te da će svoje napore usmeriti na dalje ispunjavanje uslova i merila u pristupnom procesu, poručili su iz MVEP-a.
Ovo je samo još jedna u nizu nota koje je Hrvatska uputila Crnoj Gori od kada je u crnogorskom parlamentu usvojena Rezolucija o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzenu.
Neki hrvatski poslanici su se nakon toga u hrvatskom saboru zalagali da se svi poslanici vladajuće većine koji su glasali za pomenutu rezoluciju proglase "personama non grata".