26. jul 2024 15:26
Pećina Vjetrenica u opštini Ravno na Uneskovom popisu svetske baštine
SARAJEVO - Pećina Vjetrenica u opštini Ravno uvrštena je na Uneskov popis svetske baštine, čime je postala prvi samostalni prirodni fenomen iz BiH uvršten na listu zaštićenih spomenika, saopšteno je danas iz Ministarstva civilnih poslova u Savetu ministara.
Odluka o uvrštavanju Vjetrenice na popis svetske baštine donesena je na 46. zasedanju Uneskovog Odbora za svetsku baštinu, koji se održava od 21. do 31. jula u Nju Delhiju.
Upisom Vjetrenice na popis svetske baštine okončan je dugogodišnji opsežni proces, na kojem su radili stručni timovi i eksperti u saradnji s nadležnim institucijama u BiH, navedeno je u saopštenju.
Ministar civilnih poslova u Savetu ministara Dubravka Bošnjak zahvalila je svima koji svojim radom doprinose zaštiti i očuvanju Vjetrenice, ali i onima koji su doprineli da Odbor za svetsku baštinu prepozna jedinstvenu vrednost Vjetrenice i kao takvu je zaštiti na svetskom nivou.
Nominacija pećine Vjetrenice predata je Unesku u martu prošle godine.
Vjetrenica je najveća i najpoznatija pećina u BiH i zaštićeni je spomenik prirode od 1950. godine. Naziv je dobila po snažnom strujanju vazduha na samom ulazu, a krase je sedam kilometara dugi kanali, 135 jezeraca i stalna temperatura od 11 stepeni Celzijusovih tokom cele godine.
Vjetrenica predstavlja dragocjeno stanište velikom broju vrsta od kojih je čak 14 stenoendemičnih, a o njoj brine Јavno poduzeće "Vjetrenica" iz Ravnog, osnovano 2005. godine.
Iz BiH su na Uneskov popis svetske baštine dosad uvršteni Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu i područje Starog mosta Starog grada Mostara.
Od 2016. godine nalaze se i lokaliteti stećaka (srednjovekovnih nadgrobnih spomenika), a na ovom projektu su zajednički radile BiH, Crna Gora, Hrvatska i Srbija.
Pre tri godine, na popis Uneskove svetske baštine uvrštena je i prašuma Јanj kod Šipova u okviru proširenja lokaliteta svetske baštine "Iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Evrope", trenutno najvećeg serijskog dobra svetske baštine sa 94 lokaliteta u 18 evropskih zemalja.
Osim toga, na privremenoj listi dobara koje neka zemlja može nominovati u narednom razdoblju nalazi se još osam dobara iz BiH, prenela je Srna.