11. avgust 2024 11:41
Stalni led u jamama Severnog Velebita u Hrvatskoj i dalje se intenzivno smanjuje
ZAGREB - Stalni led u jamama u Nacionalnom parku Severni Velebit u Hrvatskoj i dalje se intenzivno smanjuje, što je moguća posledica klimatskih promena poslednjih desetak godina, utvrđeno je tokom dvonedeljne speleološke ekspedicije u tom parku koja je danas završena, saopštio je Speleološki odsek Velebit.
U ekspediciji, koju je vodila speleolog Valentina Plemenčić i u kojoj su bila 53 speleologa, istraženo je 36 speleoloških objekata, većinom jama, od toga sedam sa stalnim ledom, prenosi Hina.
Rukovodilac naučnih istraživanja Dalibor Paar izjavio je da se u gornjem delu najdublje jame u Hrvatskoj - jamskom sistemu "Lukina jama - Trojama", koja je duboka 1.431 metar, nivo leda od 2022. do 2024. godine u dvorani na 70 metara dubine smanjio za oko dva metra.
Paar je naveo da je situacija u jami Xantipi još ekstremnija i da je led površine 75 sa 35 metara, debljine 7,4 metra, koji se 2021. godine nalazio na dubini od oko 100 metara, u potpunosti nestao.
"Led se u toj jami zadržao samo na većoj dubini", ukazao je Paar.
Prema njegovim rečima, u jami Varnjači zabeležen je do sada najniži nivo leda na dubini od 100 metara.
"Speleolozi su zatekli 6,6 metara debeo led, koji bi, kako smatraju, ako se trend topljenja nastavi, mogao nestati kroz par godina", rekao je Paar i dodao da je u Ledenoj jami, dubokoj 523 metra, led gotovo potpuno nestao.
Starost leda u jamama Severnog Velebita procenjuje se na oko 400 do 500 godina, s mogućnošću da je na pojedinim lokacijama znatno stariji.
Pored istraživanja stanja leda, tokom ekspedicije pronađeno je 20 do sada nepoznatih speleoloških objekata, što govori o neistraženosti Velebita, navodi se saopštenju.