31. oktobar 2024 12:18

Vlada Republike Srpske usvojila 32. Izveštaj Savetu bezbednosti UN

Izvor: TANJUG

Foto: FOTO TANJUG/FOTO SRNA/ JELENA SAVIĆ

BANJALUKA - Vlada Republike Srpske usvojila je 32. Izveštaj Savetu bezbednosti UN u kojem se potvrđuje posvećenost Srpske principima utvrđenim Dejtonskim sporazumom 1995.

U ime Republike Srpske, kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Saveta bezbednosti, izveštaj je uputio predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Prvi deo Izveštaja ističe posvećenost Republike Srpske poštovanju Dejtonskog sporazuma, a posebno poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i održavanju mira, prenosi RTRS.

Takođe, naglašava se važnost poštovanja ustavnog okvira BiH i prava njena tri konstitutivna naroda kao temeljnog principa Dejtonskog sporazuma.

U drugom delu ističe se obaveza domaćih i međunarodnih aktera da poštuju Ustav BiH, a posebno konsocijativnu i federalnu strukturu ove države.

U Izveštaju se govori i o ''zabrinjavajućim nastojanjima'' određenih domaćih i stranih aktera da podriju ustavne mehanizme, koji su suštinski element Dejtonskog sporazuma.

Pored toga, ističe se važnost poštovanja strukture BiH, posebno zbog, kako se navodi, nedavnih poteza ka centralizaciji nadležnosti koje pripadaju entitetima u BiH.

U Izveštaju se pominje i, kako je rečeno, neovlašćeno donošenje zakona visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita.

''Šmitovi postupci krše ljudska prava građana BiH i podrivaju vladavinu prava u BiH, destabilizujući napredak zemlje unutar dejtonskog okvira'', piše RTRS.

U drugom delu Izveštaja osuđuje se ''strano uplitanje'', a posebno ekonomska kampanja protiv Republike Srpske koju, kako je navedeo, vode određeni elementi u Sjedinjenim Državama.

U trećem delu potvrđuje se opredeljenost Republike Srpske za integraciju BiH u EU, uz očuvanje ustavnog poretka BiH.

U Izveštaju se napominje da kontinuirano prisustvo Kristijana Šmita i OHR-a koči napredovanje BiH na putu evropskih integracija, pri čemu je dodato da EU prepoznaje da uloga OHR-a u BiH mora da se okonča.

Istovremeno, u Izveštaju se poziva da se BiH vrati samouprava i suverenitet tokom procesa evropskih integracija.

Trideseti i drugi izveštaj Republike Srpske Savetu bezbednosti UN odnosi se na period maj-oktobar 2024. godine i u njemu je Vlada Srpske izrazila svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH.