25. novembar 2024 08:58
Galijašević: Suđenje Dodiku treba zaustaviti, nemoralno je i politički štetno
BANJALUKA - Suđenje predsedniku republike Srpske Miloradu Dodiku, zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, treba zaustaviti, jer je nemoralno, višestruko pravno promašeno, politički štetno i za međuetničke i odnose u BiH razorno, ocenio je stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević.
"Ono neće rešiti ništa, samo dalje komplikuje i izaziva sukobe u našoj zajednici", rekao je Galijašević.
U Sudu BiH sudi se Dodiku i v.d. direktoru Službenog glasnika Republike Srpske Milošu Lukiću, zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita, koji Srpskoj nije priznat za visokog predstavnika.
Galijašević je istakao da nema veće zablude u političkom Sarajevu od one da tužilac Nedim Ćosić i sudija Sena Uzunović mogu rešiti status BiH i vratiti je na neke muslimanske postavke presudom protiv predsedika Srpske.
On je ocenio da su Ćosić i Uznovićeva uz Šmita ogledalo jedne svesti koja se razvila u Sarajevu i postala veoma destruktivna po odnose u BiH.
"Oni su poslednji aduti uz Kristijana Šmita jedne propale `državne ideje`", rekao je Galijašević.
Prema njegovim riečima, istoriju ne stvaraju ljudi poput Sene Uzunović i Nedima Ćosića ili Šmita.
"Ti slabići podržavaju nekakav politički kurs koji su zauzele moćne političke strukture želeći da oblikuju stvarnost i da unište mogućnost bolje budućnosti za sva tri naroda. Bosanski muslimani u tome učestvuju, progone Srbe", kaže Galijašević, prenela je Srna.
On je naveo da su progonili sve predsednike Republike Srpske i važne političke ličnosti, te dodao da su Bošnjaci pritiskajući zapadne strukture ili sarađujući sa njima uklonili političke, vojne i policijske srpske lidere.
"Upravo tako se progoni Dodik, ne mogu mu namestiti ratna krivična dela, korupciju, nije bilo elemenata zloupotreba položaja, ništa", rekao je Galijašević i dodao da se onda se doneo novi zakon.
Ukazao je da ne postoji nijedan racionalan razlog da se sudi predsedniku Srpske, te da je veme da stane i da Dejtonski sporazum bude nepisani zakon.